Přejít na obsah

Představenstvo lékařské komory řešilo případ lékaře bez licence

zpět
20.7.2010
dokumenty, papíry
zvětšitdokumenty, papíryZdroj: www.inhouse-pr.co.uk

dokumenty, papíry | Zdroj: www.inhouse-pr.co.uk

 

Představenstvo České lékařské komory (ČLK) se zabývalo případem lékaře, který v jedné z moravských nemocnic léčil bez primářské licence od stavovské organizace a bez osvědčení o specializační způsobilosti od ministerstva zdravotnictví.

Případ již řeší revizní komise ČLK a komoroví právníci, jde zřejmě o porušení zákona.

Prezident ČLK Milan Kubek řekl ČTK, že vše zjistili náhodou, protože už několik let nemá komora pravomoci kontrolovat personální a technické vybavení pracovišť. S rostoucím nedostatkem lékařů prý těchto případů přibývá. Některé nemocnice mají na oddělení jen jednoho erudovaného lékaře.

Když má dovolenou nebo je nemocný, nemá kdo poradit mladým lékařům a hrozí poškození pacientů.

Před nedávnem vzbudil rozruch případ zdravotní sestry, která se vydávala za zubařku a ošetřovala pacienty. Česká stomatologická komora na ni podala trestní oznámení a prověřuje nyní všechny zubaře v Česku, zda absolvovali studium na lékařské fakultě.

Viceprezident ČLK a člen licenční komise Zdeněk Mrozek ČTK řekl, že zde není situace tak vyhrocená, slovenský lékař medicínu vystudoval. Jde podle něj tedy spíš o nedodržení postupů. Léčit pacienty smí jen člen ČLK.

„Zjistili jsme, že pan doktor nastoupil v nemocnici 1. ledna 2010 a pracuje jako primář. Žádost o členství podal 3. května, ústředí ji obdrželo 4. června, přijat byl 7. června, takže půl roku pracoval bez toho, že by byl členem ČLK,“ upřesnil Mrozek.

Žádost o primářskou licenci komora dosud nedostala. Od ministerstva zdravotnictví má lékař doklad o odborné způsobilosti z 12. března, teprve po čtvrt roce práce mu tedy bylo uznáno vzdělání na území ČR.

Podle Mrozka to zřejmě není ojedinělé, nemocnice nemají dostatek lékařů, a tak zaměstnávají cizince. ČLK chce prověřit i další nemocnice. Předpokládá, že odhalí více takových případů. ČLK nemůže postihnout majitele nemocnice, ale může disciplinárně postihnout zástupce pro léčebnou péči.

„Představenstvo ČLK dalo podnět k zahájení disciplinárního řízení s daným lékařem a s odborným zástupcem daného zdravotnického zařízení. Zároveň požádalo právní oddělení ČLK o stanovisko k případným dalším právním krokům ze strany ČLK pro podezření z porušení zákona,“ uvedl Mrozek.

Podle informací na webu ČLK hrozí lékaři při disciplinárním provinění důtka, případně pokuta od 2000 do 20.000 korun. Čestná rada ČLK může udělit pokutu od 3000 do 30.000 korun, podmíněně lékaře vyloučit na jeden rok až tři roky, nebo ho nepodmíněně vyloučit. Je to tedy obdoba trestu zákazu činnosti, který ukládají soudy v trestním řízení.

Disciplinární řízení zahajuje ČLK obvykle na základě stížností pacientů. Ročně dostane 1000 až 2000 stížností, týkají se obvykle chyb v komunikaci mezi lékaři a nemocným či jeho rodinou a odborných pochybení. Počty vyloučených lékařů, podmíněně i nepodmíněně, nepřekročí za rok deset.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Představenstvo lékařské komory řešilo případ…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Představenstvo lékařské komory řešilo případ…

Komentáře

dalších 29 komentářů
stížnost  | 6. 10. 2010 22:52

Nevím jestli mám právo si ztěžovat na lékaře, který mně operoval v r.2007? Upadla jsem doma na terase a pohmoždila jsem si levé rameno. Byla jsem dopravena do nemocnice "U Milosrdných bratří" v Brně, kde mně přijali pro zlomeninu levé ruky. Po operaci jsem b yla probuzena s tím, že mám umělý kloub a bylo mi to sděleno způsobem jako by to byla ta nejbanánlnější věc, která mně mohla potkat. Byla jsem s tou touto situací smířena. Jenže hned v zápětí se dostavily silné bolesti, na které jsem si neustále ztěžovala, byla jsem vždy upozorněna, že to bude nějakou dobu trvat. I to jsem byla ochotna přijat jako vysvětlení. Jenže bolesti přetrvávaly, dokonce se zhoršovaly a lékař, který tuto operaci provedl mně začal přesvědčovat, ža za bolesti může moje nemocá páteř. Byla jsem vždy odkázána na neurologa, kterých jsem během 3 let vystřídala 2 a říkali, že se s tím musím naučít žít. Několikrát jsem absolvovala EMG, kde zjistily značné poškození nervů atd. Po 2 letech marného trápení jsem bez doporučení šla na Přerovskou ortopedii, kde žasli lékaři, že je něco takového možné. Bohužel se mi během doby, kdy mně nabídli v Přerově revizi kloubu objevil nádor pod klíční kostí, tak jsem byla odkázána na tumorozní poradnu do Brna do fak.nem. Sv. Anny, kde si mého ramena pochopitelně všimly. Jejich verdikt byl stejný jako v Přerově, že operace byla hrozná.Závěrem chci říci, že pan Dr. v Brně mně připravil o 3 roky normálního života. S rukou jsem celou dobu nemohla pohnout bez bolesti, navíc to bylo tak markatně vidět, že se na mně dívali lidé jako na mrzáčka, a nechci ani mluvit o tom co jsem zažívala v praktickém životě. Dnes po 3 letech trápení jsem byla znovu operována a to 2x, a jsem úžasně spokojená a mám dojem, že konečně se budu cítět jako plnohodnotný čloivěk, který si konečně dokáže otevřít dveře v obchodech, kde není fotobuňka. Doufám, že pochopíte, že jsem byla okradena o 3 roky hezkého života a budu očekávat Vaši odpověď.Děkuji předem

challenger pan kolega zřejmě myslel  | 27. 07. 2010 00:42

och Vedrale, moc se k tomu pánubohu nerouhejte, beztak se nemodlíte. Neber jména božího nadarmo, ať vás nestihne boží trest. Pánbů všechno vidí, Vedrale...:-))

Baalamut ach jo.  | 21. 07. 2010 16:47

nebýt toho, že jsem měl s podobnými "takydoktory" co do činění v naší komoře, tak se do toho nepletu, ale : bohužel, pokud zaměstnavatel nepožaduje od lékaře při nástupu doklady o členství v komoře, není žádné páky, jak je k tomu donutit. kraji je to jedno, pojišťovnám je to jedno, pacientům jakbysmet. Vlastně se o tom ani komora nedozví jinak, než šuškandou. jsou zaměstnavatelé, kteří s komorou normálně spolupracují a doklady vyžadují, jiní na to kašlou. A aby měla ČLK sílu General Medical Council, na to nám chybí důvěryhodnost a několik desítek let zkušeností...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné