Představenstvo Zentivy navrhlo nižší dividendu než loni

Titulní obrázek

Představenstvo farmaceutické společnosti Zentiva navrhlo vyplatit akcionářům z loňského zisku hrubou dividendu 7,40 koruny na akcii. Je to o třetinu méně než loni, kdy firma vyplatila na jednu akcii 11,50 Kč. O návrhu budou akcionáři rozhodovat na valné hromadě, která se uskuteční 5. června v Amsterdamu. Sdělila to mluvčí firmy Věra Kudynová…

Pokud akcionáři návrh představenstva schválí, vyplatí Zentiva na dividendách 20 procent loňského čistého zisku. „Tento návrh je v souladu s dividendovou strategií firmy, která byla stanovena při uvedení akcií Zentivy na burzu v červnu 2004,“ sdělila Kudynová.

Návrh dividendy je rovněž v souladu s očekáváním analytiků. „Podle historických zkušeností očekáváme, že rozhodný den pro výplatu dividendy bude ještě do první poloviny června a výplatní den bude následovat týden po rozhodném dni. Zprávu považujeme za neutrální,“ uvedl analytik Milan Vaníček ze společnosti Atlantik FT.

Akcie Zentivy se nyní na pražské burze obchodují za 915,50 koruny, tedy o 0,2 procenta níže, než v úterý zavíraly.

Čistý zisk domácí farmaceutické jedničky loni klesl o 36 procent na 1,41 miliardy korun. Zisk se snížil kvůli nižším maržím a zároveň vyšším úrokovým nákladům, které jsou spojeny s dluhem za nákup turecké společnosti Eczacibasi.

Čisté tržby firmy vzrostly loni o 19 procent na 16,67 miliardy korun. K nárůstu přispěla především akvizice Eczacibasi, která k celkovým ročním tržbám přidala 2,7 miliardy korun. Bez Turecka by tržby Zentivy byly přibližně stejné jako v roce 2006.

Domácí farmaceutická jednička se zaměřuje na výrobu generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Celkově zaměstnává více než 6000 lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. Akcie společnosti se obchodují na londýnské a pražské burze.

Největším akcionářem Zentivy je s téměř čtvrtinovým podílem farmaceutická skupina Sanofi-Aventis. Přes 19 procent akcií drží Generali PPF Holding a 7,6 procenta Fervent Holdings ze skupiny J&T. Management a zaměstnanci firmy mají šestiprocentní majetkový podíl. Zbývajících 42,4 procenta patří ostatním institucionálním a soukromým investorům.

ČTK

Představenstvo Zentivy navrhlo nižší dividendu než loni
Ohodnoťte tento článek!