Přejít na obsah

Překvapená primářka: "Zatím nevím, jestli budu poslankyní. Je to těžké."

zpět
1.6.2010
lékař, praktik, ordinace, stetoskop
zvětšitlékař, praktik, ordinace, stetoskopZdroj: www.laek-rlp.de

lékař, praktik, ordinace, stetoskop | Zdroj: www.laek-rlp.de

 

Už na první pohled působí sympaticky, k tomu je rázná, mluví jasně a přitom se hodně směje. Není divu, že ji lidé mají rádi. Teď jí však tak trošku přidělali starosti. Z nevolitelného místa ji poslali do parlamentu, což vůbec nečekala.

Primářka dětského oddělení v Kadani Patricie Kotalíková teď zvažuje, jestli do vysoké politiky jít. Nechtěla totiž být na volitelném místě.

Do sněmovny jste se dostala až z jedenácté pozice kandidátky strany TOP09. Překvapilo Vás to?

Velice, absolutně jsem to nečekala. Byli jsme v sobotu s rodinou na rybách, ani jsem to nesledovala.Tammi lidé volali, že je to blízko. Přišlo to jako blesk z čistého nebe.

Můžete se stát poslankyní, přestože jste to nečekala. Jak se vás to dotkne?

To nevím, nedokážu si to představit. Jak říkám, já jsem o to neusilovala, tak ani nevím, co všechno ta práce obnáší. Musím říct, že nevím, co od toho čekat.

Jako primářka jste hodně pracovně vytížená. Skloubíte obě profese, nebo od jedné ustoupíte? Přemýšlela jste o tom, že byste do sněmovny nešla?

Přemýšlela. já jsem doteď mandát nepřijala. Já zvažuju a zvažuju, to rozhodování je hrozně těžký. I lidem z TOP 09, kteří se mě ptali, jsem řekla, že to zatím zvažuju. Ale jak říkám - medicíny se nevzdám. To je pro mě prvořadé, na tom jsem hodně dlouho pracovala. Budovala jsem si kariéru lékaře, to je to, po čem jsem vždycky toužila a to je to, co mi myslím docela dobře vyšlo, rozhodně se téhle kariéry nevzdám. Pokud mandát přijmu, tak jedině v případě, že se mi podaří skloubit obě profese. Abych kvůli sněmovně opustila medicínu, to v žádném případě. Já to beru tak, že jsem nikde neprezentovala své politické názory, neúčastnila jsem se volební kampaně. Přesto mě ti lidé zvolili. Já to beru tak, že mě zvolili jako člověka, kterého znají, určitě i z mé práce. To mě na jednu stranu utvrzuje v tom, že medicínu dělám dobře a měla bych v ní pokračovat. Na druhou stranu, když mi takovouhle důvěru dali, tak bych je neměla zklamat.Ateď se rozpojte.

Ptám se i proto, že třeba váš „kolega“ - lékař, Petr Skála suverénně vyhrál senátní volby. Ale pak toho na něho bylomoca mandátu se vzdal. Nebojíte se něčeho podobného?

Samozřejmě toho se také bojím a proto to rozhodování je strašně těžký. Pokud ho přijmu, tak se budu snažit co nejlépe budu moci.Vsobotu jsem ani celou noc spát nemohla, jak se mi to honilo v hlavě z jedné strany na druhou. K tomu i ta rodina, to je také strašně důležitý?

Co na to říká rodina?

Já jsem pracující matka malých dětí (synové 1 a 3 roky - pozn. red.), manžel je na rodičovské dovolené. Já jsem mu říkala, že to finální rozhodnutí bude na něm. Podle něj mám k voličům morální povinnost to minimálně zkusit. Musím říct, že podporu manžela v tom mám.

Kdybyste mandát přijala, vzdala byste se svých koníčků? Přečetl jsem si, že se věnujete orientálním tancům nebo rybaření.

Tohle omezit nehodlám, protože to je výborný relax. Každý sebevíc vytížený člověk musí umět relaxovat.

Jak jste se k politice dostala?

Loni v létě za mnou přišli a nabídli mi to. Jelikož jsem pravicově smýšlející člověk a ten program se mi zamlouval, řekla jsem - ano, podpořím vás, ale nechci být na volitelném místě. Nikdo nečekal, že letošní volby budou tolik o preferenčních hlasech.

Skoro tři tisíce lidí vás zakroužkovalo, o pár méně než krajského lídra. Čím si myslíte, že jste je zaujala?

Je to asi z toho důvodu, že mě lidé hodně znají. Mnoho určitě díky mé profesi, druhak také mám hodně přátel, známých, takže i to určitou roli sehrálo. Myslím, že mě lidé nevolili jako politika, ale jako člověka. Jako politika mě vlastně ani volit nemohli.

Nebyla jste někdy v politice, aspoň komunální?

Ne, nikdy nic. Jedině kde jsem, je představenstvo okresní lékařské komory. Jo, jedině jako dítě v Pionýru (směje se). Byla jsem předsedkyně skupinové rady na základní škole.

Vidíte, tak to zkušenosti máte.

No, to jo no. Jsou to zkušenosti, které využívám maximálně při přístupu k dětem. To bylo jen o tom, jak si hrát nebo jak ty děti zabavit.

Máte nějaké priority, které byste ve sněmovně prosazoval, pokud tam půjdete?

To je jasné, zdravotnictví. To je jediná oblast, které aspoň trochu rozumím. Momentálně mě nejvíc trápí a nejvíce se mě dotýká vzdělávání ve zdravotnictví. To je kámen úrazu. S tím jde ruku v ruce financování zdravotnictví a tak dále.

Těšíte se na novou práci, tedy, pokud ji přijmete?

Nemůžu odpovědět. Kdybych to vzala, tak určitě každá zkušenost obohatí, ale že bych se těšila někde vysedávat a poslouchat některý nesmyslný řeči, tak na to se netěším. (úsměv).


Klíčová slova

Autoři

Jan Rödling, Regionální deník

Související články

17.5. Nevolíš, zaplatíš! Nevolíš, zaplatíš!
13 příspěvků

Komentovat článek: Překvapená primářka: "Zatím nevím, jestli budu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Překvapená primářka: "Zatím nevím, jestli budu…

Komentáře

další 2 komentáře
Zdena Zdráhalová Paní primářka  | 2. 06. 2010 11:05

Paní primářka je pravicově smýšlející člověk a tak, když za ní přišli, tak se nechala napsat do kandidátky, aby vyjádřila podporu straně. Promiňte, ale paní primářka je možná smýšlející, ale zjevně nepřemýslející bytost. Z mého pohledu jde o podvod na voličích, kteří zjevně volili osobnosti o kterých se domnívali, že mohou být zárukou něčeho jiného, možná nového. Jen pitomec může ze sebe udělat vějičku pro znovuzrozené ksichty nových stran a pak se divit, že lidi chtějí opravdu něco změnit. Po zhodnocení stavu musím konstatovat, že se paní primářce moc nepovedlo, ale bylo by vhodné aby do toho šla nebo zůstala sympatizantem a ze strany vypadla a příště si dla pozor, kdo za ní příjde!!!

Jan Řezák Tak proč se tam cpe, ...  | 1. 06. 2010 11:47

.... když pak nechce. Buď nestojí jako primářka za moc, pak hledá útěk do politiky, jako před ní Sobotka (ten senátor), Emerová, Rath a další nuly, nebo je dobrá primářka a pak žene politické bafuňáře "svinským krokem" tam, kam patří. Anebo myslí na důchod a plat za poslaneckou flákárnu je přeci jen vyšší, než primářský? To bych snad pochopil.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné