Premiér hájil Ratha, z krizového manažera se prý změní v politika

Premiér Jiří Paroubek se opět, v posledních dnech již poněkolikáté, zastal ministra zdravotnictví Davida Ratha. Předpověděl také, že Rath se brzy začne chovat jako
politik. Nyní si podle něj počíná jako krizový manažer…

Premiér ale míní, že ministrovi už se podařilo zdravotnictví stabilizovat, takže se „pomaličku může začít chovat jako politik“.

„Myslím, že tohoto přerodu budeme během několika dnů svědky,“ řekl včera předseda vlády rozhlasové stanici Frekvence 1. Kritici o Rathovi mimo jiné tvrdí, že je arogantní a příliš útočný. Ministr se hájí tím, že jen reaguje na stejně ostré útoky.

Paroubek dnes připustil, že Rath polarizuje veřejnost a vedle zastánců má i přesvědčené odpůrce. Ministr ale podle něj dělá nutná, i když nepopulární opatření. Ratha nazval „štikou v rybníce“ a odhadl, že do ČSSD by měl vstoupit „někdy po volbách“. Podle premiéra je to ale Rathova věc. Ministr v lednu uvedl, že členem ČSSD se stane nejpozději do voleb.

Z Paroubkových slov také mimo jiné vyplynulo, že Ratha by mohl v předvolební kampani podpořit i expremiér Miloš Zeman. „Myslím, že nejen mě, ale i některé další kandidáty, myslím že pana ministra Ratha, pana místopředsedu (vlády Zdeňka) Škromacha…,“ řekl premiér Frekvenci 1. Paroubek si „umí představit“, že volební autobus Zemák vyjede „i třeba v dubnu“.

Část lékařů žádá Rathův odchod, jen to by je prý mohlo odradit od plánované páteční demonstrace na Staroměstském náměstí v Praze. Ministr je ve sporu například i s některými distributory léků, kteří odmítli dál dodávat léky nejzadluženějším fakultním nemocnicím. Včera Rath oznámil, že třem z těchto nemocnic začala posílat léky i společnost Pharmos, tedy jedna z těch, které to před několika dny odmítly.

Další tři ze čtyř společností, které sdružuje Asociace velkodistributorů léčiv, dodávky dál odmítají. Paroubek ve Frekvenci 1 uvedl, že problém s dodávkami léků považuje za vyřešený. „Ti neseriozní dodavatelé, tak jsou tak¨trošku mimo hru, což je dobře, že přijdou o kšefty,“ řekl. Neznamená to ale podle něj, že by ministerstvo zdravotnictví odmítlo zaplatit dluh těm distributorům, kteří stále nedodávají. „Pokud jsou tam dluhy, tak zaplatíme všem,“ dodal.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Martin Vedral

Ano. Krizový manažer. To docela sedí. Rath nejprve svým působením dovedl do hluboké krize ČLK. Po povýšení dosáhl stejného „úspěchu“ i v resortu zdravotnictví. Jen doufejme, že nebude politikem. To by mohl „uspět“ i na úrovni celé země.

Ing. Zdeněk Charvát, daňový poradce

Premiér ani nic jiného dělat nemůže, protože by shodil své politické názory. Ale že si podřezává větev, to už je teď jasné. A myslím si, že ani expremiér Zeman Paroubka v severních Čechách nepřivede k totálnímu vítězství. Aby to tam soc dem náhodou neprohrála, a netěšili se komunisté, ODS na druhém místě a ČSSD až za nimi. Ale to bych jim přál.

PharmDr. Jan Šaloun

Prosím čtenáře o sledování toku mých myšlenek. Možná jsem někde udělal chybu. Již delší čas se zaobírám úvahami, jestli stará prověřená pravda, že „politika je svinstvo“ je způsobena nenažranými vepříky s velkými tlamičkami, kteří jinak čistou politiku do tohoto nepěkného stavu uvedou, nebo zda politika je a priori svinstvo a umažou se o ni slušní lidé. Soudě podle toho, že pan ministr Rath nyní vystupuje jako „odborník“ a ke vstupu do politiky (členství v ČSSD) se teprve chystá, usuzuji na variantu první. Nechci tím ale v žádném případě tvrdit, že bez něj je vše košer. Prostě jen přispěje svojí fůrou do mlýna.Ohodnoťte tento článek!