Premiér nechce, aby ze zdraví bylo politikum

Premiér Jiří Paroubek nechce, aby se zdraví lidí stalo předmětem politických tahanic. Naopak podpořil snahu ministra zdravotnictví zavést neziskové nemocnice…

Paroubek podpořil Ratha při neziskových nemocnicích

Řekl to novinářům ve středu.

„Chápu, že před volbami je leccos možné, ale aby se stalo zdraví lidí předmětem politických tahanic, to si myslím, že je docela nechutné a sociální demokracie tuhle hru nezačala,“ prohlásil premiér.

Zjevně tím narážel na ODS, jejíž hejtmani chtějí mít nemocnice jako akciové společnosti, zatímco ČSSD prosazuje neziskový princip. Debata podle premiéra není ze strany ODS vedena korektně.

„Nepolemizuje se se zákonem jako takovým, ale jde se cestou podpásových úderů. Znepokojují se lidé něčím, co není pravda. Seznam neziskových nemocnic je otevřený a nepředpokládá se, že nemocnice, které na něm nebudou, se zruší. Opak je pravdou. Mohou se do něj hlásit a dělají to už i soukromé nemocnice,“ prohlásil premiér.

Pod petici přes 20 tisíc podpisů

Na tiskovou konferenci premiéra doprovodil i ministr zdravotnictví David Rath a zástupci Lékařského odborového klubu (LOK). Paroubek oznámil, že mu byla doručena petice občanů a zdravotníků, kterou mu předal právě LOK, na podporu vzniku zákona o neziskových nemocnicích.

„Za 14 dní ji podepsalo 20 552 obyvatel.“ To podle premiéra dokresluje i výzkum veřejného mínění, který ukázal, že 60 procent občanů podporuje neziskový princip ve zdravotnických zařízeních.

Podle Ratha v nemocnicích až 90 procent zdravotníků a zaměstnanců neziskový princip podporuje, a to i z nemocnic, které již jsou soukromé. „Z nich máme informace, že vedení ruší některá oddělení, snižuje platy lékařům atd,“ řekl Rath. Dodal, že na ministerstvo chodí dopisy a e-maily, v nichž lékaři vyzývají ministerstvo, „aby nepodlehlo tlaku ODS a KDUČSL, které nechtějí neziskové nemocnice“.

Podle ČSSD, pokud by nemocnice byly privatizované a staly se z nich akciové společnosti, pak by zisk z nich mohl odplynout kamkoli a pacient by neměl zaručenu dostupnou a kvalitní péči. Pokud ale budou neziskové, pak mají povinnost vracet zisk do rozvoje nemocnice.

Návrh tohoto zákona, o němž už se ve Sněmovně vedl ostrý spor, by měli poslanci schvalovat buď ještě tento, nebo příští týden. Rath upozornil, že seznam obsahuje nyní už 140 nemocnic, které by pracovaly na neziskovém principu. S nimi pojišťovny uzavřou smlouvy na veškerou poskytnutou péči. Pacient tedy nebude nic hradit.

„Tento seznam je otevřený a může se do něj přihlásit každá nemocnice,“ řekl Rath. Premiér se domnívá, že by mohl být rozšířen až na 180 nemocnic.

Nemocnice, které do seznamu nevstoupí do konce roku 2007, dostanou od ledna 2008 zaplacenu ze zdravotního pojištění pouze akutní péči.

Ta tvoří 60 procent veškeré zdravotní péče. Zbylých 40 procent – tedy plánované výkony – by si v nemocnicích, které zůstanou akciovými společnostmi a nebudou na seznamu, hradili pacienti v plné výši. Mohli by se ale na tuto péči připojistit.

Navíc nemocnice, které nebudou na seznamu neziskových nemocnic, asi budou mít možnost soutěžit ve výběrovém řízení o smlouvu s pojišťovnou. Která ji dostane, té pak bude z pojištění hrazena veškerá poskytnutá péče, stejně jako neziskovým nemocnicím.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!