Premiér: Převod nemocnic na a.s. by mohl umožnit obchodní zákoník

Titulní obrázek

Převod fakultních nemocnic na akciové společnosti by mohl podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) dovolit například nový obchodní zákoník, a to díky možnosti zřizovat neziskové obchodní společnosti. Topolánek to uvedl ve sněmovně v odpovědi na interpelaci, která se týkala počínání ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

Premiér připomněl svůj slib z minulého pátku, že rozhodnutím vlády nebo ministerstva zdravotnictví nebudou fakultní nemocnice převáděny na akciové společnosti. Podle Topolánka to samozřejmě neznamená, že by to nebylo možné zákonem. „Že by k tomu nemohlo dojít například v souvislosti s novým obchodním zákoníkem a zřízením neziskových obchodních společností tak, jak je s tím počítáno,“ uvedl předseda vlády.

Na dotaz předsedy sněmovního kontrolního výboru Vladimíra Koníčka (KSČM), proč Julínek vypisuje výběrová řízení na oceňování majetku fakultních nemocnic, když se jejich převod neplánuje, premiér odvětil: „Protože až do mého (pátečního) vyjádření je nepochybně plánoval.“ „To že jsem zastavil fakticky jakékoli práce a pokračování těchto procesů, to je naplnění mého slibu z minulého týdne. A věřte mi, pana ministra jsem zcela jistě nepotěšil,“ dodal Topolánek.

Julínek podle něj zřejmě nemohl předložit kontrolnímu výboru požadované materiály o restrukturalizaci zdravotnických zařízení kvůli tomu, že zatím není jasné, jak bude s fakultními nemocnicemi naloženo. Julínkův úřad měl do loňského 22. listopadu předložit koncepci, podle níž by se měly ministerstvem řízené nemocnice restrukturalizovat. Do konce letošního února pak informaci o principech této restrukturalizace a o investicích ve zdravotnictví v příštích třech letech. Ani jeden z materiálů výbor ještě nedostal. Premiér slíbil, že Julínkovi domluví, aby výboru přinejmenším vysvětlil důvody svého jednání.

„Měl jsem vždycky pocit, že opozici nejvíc vadí činnost Tomáše Julínka a že nečinnost je přesně ten stav, kterého byste chtěli u něho dosáhnout. Po dnešní interpelaci se začínám obávat, co budete dělat, až začne být skutečně činný,“ zažertoval premiér.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!