Premiér se v kauze sloučení nemocnic postavil za Julínka

Titulní obrázek

Za krok správným směrem pokládá premiér Mirek Topolánek záměr ministra zdravotnictví Tomáše Julínka sloučit Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze. K plánu, který minulý týden odstartoval odvoláním profesora Pavla Klenera z čela ústavu, řekl, že není iracionální, pouze komunikačně nezvládnutý…

V úterý požádali v souvislosti se záměrem o svolání schůzky lidovci, zelení označili Julínkovy kroky za unáhlené a neodůvodněné už minulý týden.

Topolánek se dnes ale za svého ministra postavil. Také on si myslí, že v Praze je fakultních nemocnic příliš a výzkum by měl být přesunut na univerzity.

Jde podle něj o organizační změnu, nikoli změnu zásadní. „Kdokoli šáhne na zdravotnictví v Praze, stává se nepřítelem lidu,“ podotkl.

Vicepremiér Bursík považuje odvolání Klenera za unáhlené, i on na tiskové konferenci ale připustil, že tématem není personální otázka, nýbrž systémová změna.

Ministerstvo podle něj musí obhájit záměr v debatě, musí prezentovat ekonomické aspekty sloučení a dokázat, že péče o pacienty bude zabezpečena. Na svolání koaliční schůzky trvá.

Proti plánovanému sloučení ústavu a nemocnice protestují zdravotníci. Nelíbí se jim ani, že Julínek odvolal osm ředitelů zdravotních ústavů a sloučil 14 těchto zařízení do sedmi.

Kvůli Julínkovým záměrům ohlásili na čtvrtek demonstraci. Obávají se zániku světově uznávaného ústavu hematologie. Podporu našli u zaměstnanců Endokrinologického a Revmatologického ústavu, které mají rovněž ztratit samostatnost.

Rozruch vládne po nedávných personálních změnách i ve zdravotních ústavech v krajích.

Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta chce Julínek lépe využít peněz ve zdravotnictví. Hodlá vytvořit síť univerzitních nemocnic a zefektivnit řízení zdravotních ústavů. Neodradí ho od toho prý ani protesty zaměstnanců a pacientů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!