Přejít na obsah

Premiér se v kauze sloučení nemocnic postavil za Julínka

zpět
15.11.2007

Za krok správným směrem pokládá premiér Mirek Topolánek záměr ministra zdravotnictví Tomáše Julínka sloučit Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze. K plánu, který minulý týden odstartoval odvoláním profesora Pavla Klenera z čela ústavu, řekl, že není iracionální, pouze komunikačně nezvládnutý...

V úterý požádali v souvislosti se záměrem o svolání schůzky lidovci, zelení označili Julínkovy kroky za unáhlené a neodůvodněné už minulý týden.

Topolánek se dnes ale za svého ministra postavil. Také on si myslí, že v Praze je fakultních nemocnic příliš a výzkum by měl být přesunut na univerzity.

Jde podle něj o organizační změnu, nikoli změnu zásadní. „Kdokoli šáhne na zdravotnictví v Praze, stává se nepřítelem lidu,“ podotkl.

Vicepremiér Bursík považuje odvolání Klenera za unáhlené, i on na tiskové konferenci ale připustil, že tématem není personální otázka, nýbrž systémová změna.

Ministerstvo podle něj musí obhájit záměr v debatě, musí prezentovat ekonomické aspekty sloučení a dokázat, že péče o pacienty bude zabezpečena. Na svolání koaliční schůzky trvá.

Proti plánovanému sloučení ústavu a nemocnice protestují zdravotníci. Nelíbí se jim ani, že Julínek odvolal osm ředitelů zdravotních ústavů a sloučil 14 těchto zařízení do sedmi.

Kvůli Julínkovým záměrům ohlásili na čtvrtek demonstraci. Obávají se zániku světově uznávaného ústavu hematologie. Podporu našli u zaměstnanců Endokrinologického a Revmatologického ústavu, které mají rovněž ztratit samostatnost.

Rozruch vládne po nedávných personálních změnách i ve zdravotních ústavech v krajích.

Podle mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta chce Julínek lépe využít peněz ve zdravotnictví. Hodlá vytvořit síť univerzitních nemocnic a zefektivnit řízení zdravotních ústavů. Neodradí ho od toho prý ani protesty zaměstnanců a pacientů.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Premiér se v kauze sloučení nemocnic postavil…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Premiér se v kauze sloučení nemocnic postavil…

Komentáře

dalších 10 komentářů
To je zlý sen....  | 19. 11. 2007 08:58

Jak dlouho budeme tolerovat toho blbce, ještě neudělal nic dobrého.Dělají nám pěknou ostudu. Topolánek je arogantní blbec bez kapky rozumu, když nemá argumenty používá hrubou sílu. Co to je? Paroubek ještě větší ANANAS je strašné....

David Ma.x Mirku  | 15. 11. 2007 14:20

co dělá kluk? Jak se má. Už jsi dlouho nepobavil národ.

Ota Riebel Re:Re:nepřekvapil  | 15. 11. 2007 11:57

Tak, tak... Stádo ovcí, pravidelně stříhané pastýřem, který zkouší, jak často může stříhat... A je jedno, jestli je modrý, oranžový nebo červený. Nejde mi to moc přes zuby ale i od nepřítele se člověk učí - Doktoři této země, spojte se!!! Fuj, vidím Rudé právo...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné