Přejít na obsah

Premiér si oddechne, a pak musí stmelit koalici

zpět
29.7.2008

Premiér Mirek Topolánek mohl včera začít třítýdenní dovolenou v podstatě spokojen. Spanilou jízdou po českých ministerstvech a pochvalou jejich šéfů završil celkem úspěšný půlrok. Vláda připravila půdu pro důchodovou reformu, prosadila reformu policie a soudů. Ostatně sám premiér tvrdí, že jeho "reformnímu" kabinetu už v portfoliu chybí jenom zákony z gruntu měnící zdravotnictví...

Osud vlády závisí i na výsledku volebního sjezdu Strany zelených naplánovaném na první zářijový víkend

„Byla schválena většina toho, co pokládáme za reformní zákony letošního roku,“ chválil premiér práci ministrů a koalice na konci června. Jenže ona úspěšná vláda může podle průzkumů počítat s důvěrou jen pětiny občanů, pochyby o ní neskrývá sedmasedmdesát procent obyvatel země. A nedůvěra k ní se sice neprohlubuje, ale je setrvalá. To je sice nepříjemný fakt, ale u vlády, která chce a zčásti i prosazuje reformy, to zase není věc nijak neobvyklá. Horší je, že premiér, který na jedné straně svůj tým chválí, na druhé straně připouští, že s podzimem může přijít i jeho konec. Ví proč - kabinet nejpozději 23. září, což je datum první poprázdninové schůze sněmovny, narazí v parlamentu. Na koaliční poslance. Lidovci a zelení nechtějí reformu zdravotnictví, občanský demokrat Vlastimil Tlustý nepodpoří ani daňové změny navrhované vládou, ani církevní restituce, a dokonce vyhrožuje, že v některých případech bude hlasovat s opozicí. Do toho všeho má první zářijový víkend volební sjezd Strana zelených. „Pokud by na něm nezvítězil Martin Bursík, ale jeho odpůrkyně Dana Kuchtová, je po vládní koalici,“ vzácně se shodují politici ze všech parlamentních stran. Topolánka tak vlastně místo klidné dovolené čeká neklidné léto, i když ho část stráví mimo Českou republiku. Na konci srpna se bude muset pokusit zpacifikovat především vlastní řady a totéž vyžadovat i po šéfech lidovců a zelených. Získat zpět vládní většinu je pro premiéra klíčové. Na dokončení reforem má Topolánkův kabinet čas maximálně do května příštího roku, před blížícími se parlamentními volbami už prakticky žádná vláda reformy nedělá. To připouštějí i vládní činitelé. Takže se velký otazník vznáší nejen nad zdravotnictvím, ale také nad další etapou reformy penzí, kterou by rád prosadil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. A to jsou reformy z nejdůležitějších. Existuje ještě jedno měřítko úspěšnosti vlád. Prosazení státního rozpočtu. A samozřejmě kvalita plánu státních financí. Z prvních zpráv o rozpočtu na příští rok je zřejmé, že kabinet ve státní pokladně žádnou revoluci nechystá. Jestli koaliční vláda krotce úsporný rozpočet prosadí, záleží na tom, zda v prosinci bude vůbec ještě vládnout.

Jana Havligerová , E15


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

E15

Komentovat článek: Premiér si oddechne, a pak musí stmelit koalici

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Premiér si oddechne, a pak musí stmelit koalici

Komentáře

dalších 11 komentářů
skeptik Re:Re:Re:Re:Re:Hlava v písku nebo hroší kůže?  | 31. 07. 2008 10:18

souhlas, ale jak? na vznik strany, která by se dostala do parlamentu není doba, finance (řád mld. kč), osobnosti by se asi koupit daly.. takže kultivovat současné politické spektrum, tak, jak to zkoušejí kolem nás. myslím, že většina lékařů na působení v politice (nejen vysoké) nemá žaludek, trochu můžeme působit přes pacienty, ale to je s velmi nejistým efektem. :) navíc- těch, kterým se nechce dělat a závidí, bude vždycky spoustu, udělat program pro ně je lehké: ať platí bohatí, stát musí rozdávat, vše zdarma! jak je vidět, dělat levicouvou politiku není až takové umění..

Talk Re:Re:Re:Re:Hlava v písku nebo hroší kůže?  | 30. 07. 2008 17:33

Díky za depku.Jink pěkná šachovnice.Asi bude lepší změnit hru.

skeptik Re:Re:Re:Hlava v písku nebo hroší kůže?  | 30. 07. 2008 15:54

změny přijdou, pokud bude vláda kompaktní a politicky jasně směřující. se zelenými a černými to nepůjde. takže- změny směrem k NHS by mohli udělat soc. dem. + ksčm (už se docela snažili), směrem k větší spuúčasti i roli pacienta ods (+ ev. s černými)- to je vzhledem k volebním průzkumům i do budoucna nepravděpodobné. takže- moc změn nebude, když budou, tak doleva. mnozí budou rádi- víc korupce a šedé ekonmiky..

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné