Přejít na obsah

Premiér vyslechne od Hegera zprávu o reformách a odchodech lékařů

zpět
21.1.2011
Petr Nečas
zvětšitPetr NečasZdroj: Petr Nečas

Petr Nečas | Zdroj: Petr Nečas

 

Premiér Petr Nečas (ODS) si na dnešek pozval ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) se všemi jeho náměstky, aby ho informovali o připravené zdravotnické reformě a aktuální situaci nemocnic, z nichž k 1. březnu chce odejít až 3800 lékařů.

K protestu se dnes vyjádří také sestry. Společnou výzvu občanům, vládě i ministrovi vydají nemocnice, odbory a pacienti.

Premiér se podle Hegera zajímá o činnost všech ministerstev, vzhledem k vyhrocené situaci začíná zdravotnictvím. Heger dá premiérovi koncepci změn, o svých aktivitách budou mluvit také náměstci. Mluvit se bude i o odborové akci Děkujeme, odcházíme.

Pokud lékaři výpovědi nestáhnou, nepřijdou 1. března do práce. V řadě míst hrozí krach péče, nejvíc je zasažena Vysočina s téměř 60 procenty výpovědí. Průměr ČR se blíží 19 procentům, v Praze chce odejít deset procent lékařů z nemocnic. Heger nechce žádat vládu o peníze navíc, vláda mu je ani nedá.

K napjaté situaci v nemocnicích se po dnešním mimořádném sněmu předsedkyň a předsedů sekcí a regionů vyjádří Česká asociace sester. Dosud s doporučeními pro své členky vyčkávala, jen varovala, že když budou zvýšeny platy lékařům, nemělo by to být na úkor sester. I ony by měly dostat přidáno. Sestry se obávají, že s odchodem lékařů se budou zavírat některá nemocniční oddělení i celé nemocnice, takže přijdou o práci.

Asociace českých a moravských nemocnic spolu s Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče, Lékařským odborovým klubem - Svazem českých lékařů a Svazem pacientů vydají společnou výzvu občanům, vládě a ministru zdravotnictví. Podle České lékařské komory se dají peníze na platy lékařů a sester získat potlačením korupce, Heger už vydal protikorupční strategii, která je pro nemocnice řízené státem závazná.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

25.11. Pět minut nestoudnosti Pět minut nestoudnosti
15 příspěvků
25.11. Lék pro kočku Lék pro kočku
0 příspěvků
25.11. Pět minut je málo Pět minut je málo
6 příspěvků
24.11. Heger bude dnes informovat Nečase o situaci ve zdravotnictví Heger bude dnes informovat Nečase o situaci ve zdravotnictví
19 příspěvků
12.11. Vyšší platy zajistí až reforma, vzkázala vláda lékařům Vyšší platy zajistí až reforma, vzkázala vláda lékařům
32 příspěvků

Komentovat článek: Premiér vyslechne od Hegera zprávu o reformách…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Premiér vyslechne od Hegera zprávu o reformách…

Komentáře

další 2 komentáře
Jar Jar Binks Kolik jich vlastně je?  | 21. 01. 2011 14:30

Co takhle oficiální statistika ÚZISu: http://www.uzis.cz/publikace/zdravotnicka-rocenka-ceske-republiky-2009, tam na str.112 je, že v roce 2009 v nemocniční péči pracovalo 11275 lékařů. Takže procento je cca 33% (asi tak třetina), pokud v roce 2010 nenastal enormní nárůst lékařů v nemocnicích - a to nenastal.

Kony Kolik jich vlastně je?  | 21. 01. 2011 12:19

Ty procenta odchodu...Jak se to veme.Je 16tis spitálnickejch dr?pak je to 23 %.Je 20tis dr.?Pak je to 19% a pokud je jich 10tis(kdy zbytek tvoří nějaký extramurál,ale v statistice a presentaci počtů nerozlišený,tak je to 38% kmenových špitálníků.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné