Premiér vyzval europoslance ODS k demisi

Ostrá a velice vzrušená byla čtvrteční parlamentní debata o situaci ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP). Trvala několik hodin a skončila bez závěru. Poslanci rozpravu přerušili do úterý. Nerozhodli tedy ani o tom, zda ustaví vyšetřovací parlamentní komisi, která by měla prošetřit hospodaření VZP a vazbu politiků na tuto pojišťovnu…

Premiér Jiří Paroubek v debatě vyzval k rezignaci europoslance ODS Miroslava Ouzkého a Milana Cabrnocha, kteří podle něj čerpali veřejné peníze z VZP na svůj projekt internetových zdravotních knížek (IZIP).

„Pánové Ouzký a Cabrnoch provedli něco, za co, kdyby to provedl někdo ze sociálních demokratů v rozsahu titěrném, kdyby to bylo 500 tisíc korun nebo 250 tisíc korun, tak by ho část tisku ukřižovala, a zcela oprávněně. Oni mají zakázku z veřejných peněz za 370 miliónů. To je prostě nehoráznost, a ti lidé by měli odejít minimálně ze svých vysokých funkcí,“ prohlásil Paroubek. ODS ústy předsedy poslanců Vlastimila Tlustého zase vyzvala premiéra, aby ministra zdravotnictví Davida Ratha odvolal.

„Pane premiére, odvolejte ho,“ žádal Tlustý Paroubka. Své k IZIP řekl i poslanec Karel Vymětal (KSČM), který se pozastavil nad podivnou matematikou Tlustého:

„Pan předseda Klubu poslanců ODS prohlásil, že ODS nevadí pravidelných sto miliónů korun ročně pro europoslance Ouzkého a Cabrnocha, přitom jim vadilo, a myslím, že právem, jednorázových osm miliónů expremiéra Grosse.“

S některými Rathovými výroky poslanci ODS tvrdě nesouhlasili. Například, když Rath prohlásil, že „ODS má selektivní přístup – některým dát, protože dostanou třeba něco do kapsy a je to výhodné, a jiné nechat umřít třeba na chodníku, to se ODS líbí“, poslanci ODS to nevydrželi a křičeli: „Fuj, hanba.“ Naopak poslanci ČSSD Ratha odměňovali během jeho vystoupení potleskem.

Musílková a Rath se napadali

Před poslance předstoupila i Jiřina Musílková, ředitelka VZP. Rathův úterní projev ve Sněmovně, v níž ji podrobil zdrcující kritice, označila za „bulvární,“ a nucenou správu ve svém úřadě pak za „hon na čarodějnice“.

„Byl to projev ctižádostivého žalobníčka a závisle zapšklého soupeře Jiřiny Musílkové,“ uvedla ředitelka. Vyzvala poslance, aby nevěřili všemu, co jim ministr říká, protože podle ní „uchopil funkci jako nástroj pomsty“, aby mohl odstraňovat své odpůrce.

Musílková mluvila poměrně klidně, rozvážně, ale i ona volila nebývale silná slova. Mezi ní a Rathem v opakovaných vystoupeních létaly jiskry.

V souvislosti s uvalením nucené správy na VZP řekla, že tato správa ohrožuje zaměstnance pojišťovny.

„Vyčerpaná kolegyně po čtrnáctidenním psychickém nátlaku a šikanózním jednání ze strany nuceného správce a kontrolních pracovníků včera na pracovišti zkolabovala. Více než hodinu byla oživována týmy záchranné služby v mém sekretariátě,“ uvedla Musílková.

Rath jí na to ale odpověděl: „Když tady byl dojemný příběh, jak někdo omdlívá a je zachraňován, a jak to tam vypadá, tak vám přečtu ze zápisu, jak vypadá nucená správa a naše kontrola. Cituji: 18. 10. jsem se dostavil na výzvu vedoucí kontroly paní XY. Důvodem byl incident mezi šéfkou kontroly a ředitelkou odboru na VZP.

Ta odmítla vydat kontrolní skupině požadované doklady. Dokonce bylo naší pracovnici z ministerstva vyhrožováno trestním oznámením“, uvedl Rath.

Někteří poslanci označili Musílkovou za „klasického obětního beránka“, další se vyslovili pro věcnou diskusi s tím, že skutečné problémy VZP a pacientů se v debatě odsouvají do pozadí.

Spor kolem nucené správy

Rozdílné názory padaly i na uvalení nucené správy na VZP. Politici ODS jsou přesvědčeni, že je protiprávní a poškozuje české zdravotnictví. Podle Tlustého by se ministr Rath za to měl zpovídat a nahradit vzniklé škody.

Naopak ČSSD je přesvědčena, že nucená správa je na místě. Poslanec Jaroslav Krákora (ČSSD) uvedl, že mu připadá nepřesvědčivé, aby VZP hradila antikoncepci atd. „Nebylo by vhodnější směřovat tyto finance více na prevenci infarktu, mrtvice, vysokého krevního tlaku, diabetu či jiných chorob? Já si myslím, že ano,“ dodal.

Příští týden znovu

Když poslanci rozpravu ke zdravotnictví skončili a novináři se ptali Ratha i Musílkové na jejich hodnocení, oba byli ještě plni dojmů z jednání.

Rath na adresu Musílkové utrousil: „Říká nesmysly.“ Musílková pak na adresu Ratha dodala: „Jeho vystoupení jsou skoro pokaždé za hranicí slušného chování. On se neodchýlil od svého stylu.“

Poslanec Josef Janeček (KDU-ČSL) řekl, že Sněmovna se hádá, kdo ovládne 200 miliard korun, které se ve zdravotnictví pohybují, a pacient je někdy dobrá zástěrka. „V ČR zemře ročně asi tři tisíce lidí kvůli chybám sester a lékařů, kteří se spletli při podávání léků při operacích v diagnóze. A vidíte, o tom ani slovo,“ prohlásil Janeček.

Poslanci debatu ke zdravotnictví přerušili a vrátí se k ní příští úterý.

Václav Pergl, Právo

Premiér vyzval europoslance ODS k demisi
Ohodnoťte tento článek!