Přes 70 pct. mladistvých nad 15 let oslaví vysvědčení alkoholem

Přes sedmdesát procent mladistvých ve věku od 15 do 17 let se chystá oslavit vysvědčení alkoholem. Vyplývá to z výsledků ankety Fóra Pij s rozumem, neziskové platformy významných výrobců a distributorů lihovin, která se věnuje zejména osvětě a prevenci v této oblasti.

Pít alkohol během oslav konce školního roku plánuje 72 procent chlapců a přes 68 procent dívek v tomto věku. Školní rok pro žáky základních a středních škol mnohde končí už dnes.
Mezi chlapci je z alkoholických nápojů populární především pivo, které preferují tři čtvrtiny z nich. U jejich vrstevnic vedou míchané nápoje, které preferuje polovina dotázaných, a víno, jež je nejpopulárnější u čtvrtiny z nich.

Jako důvody pro své pití náctiletí uvádějí pocit uvolnění, ztrátu zábran a vnímání veselejší a více společenské nálady. Vedle toho, že bývá alkohol součástí oslav začátku prázdnin, také téměř 40 procent ze všech dotázaných uvedlo, že má přímou či nepřímou zkušenost s pitím alkoholu na letním táboře.

Alkoholu se školáci nevyhýbají, i když si podle autorů ankety uvědomují možné následky popíjení na nezralý organismus. Informace o rizicích spojených s pitím alkoholu se k dětem dostávají nejčastěji ve škole. „Je nutné, aby škola prováděla prevenci v oblasti zodpovědného pití alkoholu. Dítě by ale mělo dostávat informace spojené s riziky pití alkoholu v první řadě od rodiny,“ uvedl v tiskové zprávě Josef Šedivý z neziskové organizace Sananim. Ta za podpory Fóra Pij s rozumem pořádá na školách preventivní prezentace s názvem „Pobavme se o alkoholu“. Jen v roce 2014 se jednalo o 551 prezentací pro celkem více než 11 tisíc nezletilých.

I když má hrát rodina nejdůležitější roli, s rodiči na téma alkoholu diskutovalo jen 29 procent dětí. Fórum doporučuje, aby rodiče nesahali ke striktním zákazům a zastrašování, protože to zpravidla vede k ještě větší revoltě. Měli by své potomky upozornit, jak moc jsou drinky silné, a probrat s nimi kladné i záporné stránky alkoholu. Pokud se v rodině vyskytuje alkoholismus, měly by děti vědět o genetické dispozici ke vzniku závislosti. Základem by měla být oboustranně přijatelná pravidla, teenageři by měli být nabádání k nepodléhání tlaku okolí.

Ohodnoťte tento článek!