Přejít na obsah

Přes půlku lékařů chce dobrovolné členství v ČLK

zpět
5.4.2011
ČLK
zvětšitČLK
Autor: člk

ČLK | Autor: člk

 

Přes polovinu lékařů, 52,8 procenta, je názoru, že členství v České lékařské komoře (ČLK) by mělo být dobrovolné. Nyní je ze zákona povinné pro nemocniční i soukromé lékaře. Pro

pokračování povinnosti se vyslovila jen zhruba třetina lékařů, 34,8 procenta. Dalších 6,1 procenta dává přednost povinnému členství pouze pro soukromé lékaře. Vyplynulo to z průzkumu agentury INRES-SONES, v němž odpovídalo 1178 lékařů z celé republiky. Výsledky má ČTK k dispozici.

O povinnost členství v ČLK se vedou spory po celou dobu její existence. Aktuálně ji zpochybnil šéf sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS). Kritizuje zaměření komory na platy lékařů, to je podle něj úkol odborové organizace. Komora má dbát na etiku výkonu lékařského povolání. Šťastný usiluje o změnu zákona tak, aby členství v ČLK povinné nebylo.

K roli komory se v poslední době vyjádřil také lídr Věcí veřejných Vít Bárta. Podle něj by měla ČLK vymezit standardy péče, jak se zavázala v memorandu na závěr protestní akce lékařů. Jinak by se podle Bárty neměly zdravotníkům zvyšovat platy. Ty jim podle memoranda mají do dvou let stoupnout až na 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi.

Podle průzkumu považují více než tři pětiny lékařů, 60,8 procenta, činnost ČLK v posledních dvou letech ve větší či menší míře za prospěšnou pro lékařský stav. Zhruba každý šestý lékař, 15,5 procenta, hodnotí ČLK negativně, z toho 8,6 procenta jako spíše nepotřebnou, dvě procenta jako nepotřebnou a další dvě procenta jako zbytečnou organizaci.

Pokud by povinnost členství v ČLK byla zrušena, více než čtvrtina lékařů, 27,8 procenta, je rozhodnuta členy zůstat. Dalších 28,8 procenta odpověděla na dotaz o setrvání v komoře „spíše ano“. Z průzkumu vyplynulo, že i kdyby členství v komoře mělo dobrovolný charakter, přes polovinu lékařů, 56,6 procenta, by si členství zachovalo.


Komentovat článek: Přes půlku lékařů chce dobrovolné členství v ČLK

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Přes půlku lékařů chce dobrovolné členství v ČLK

Komentáře

dalších 5 komentářů
ola tak ať  | 6. 04. 2011 14:45

jednou jste tzv. priv. lékař, jednou zaměstnanec, zájmy skupin nejsou protichůdné. Kdyby mělo být členství dobrovolné, tak by to chtělo změnu zákona a ten platí- jak posvětil již nedávno Ústavní soud- členství musí být povinné. Členům ostatních komor to nevadí ( stomatol., lékarenské ale i advokátní, daň. poradců atd). Nepovinné členství je jenom v zájmu politiků a to hlavně z ODS. A co se týče tzv. odborářské činosti ČLK, tak např. Rakouská lék. komora dokonce organizovala i stávku... a poviné členství v EU je ve 25 státech ze 27.

Hafiz tak ať  | 6. 04. 2011 00:11

ta naše slavná komora není - di rit.i - politickou stranou. Ostatní komory jsou profesně jednotné. V naší jsou nemocniční lékaři, privátní lékaři, specialisti i praktici a jedni se tlučou s ostatníma, jejich zájmy jdou proti sobě... Politikum našeho prezidenta se opírá o podporu nemocničních doktorů, kterých je nejvíce, a prezident je jen odborářský boss. Nacíc boss silně autoritářský. Takovou komoru já nechci. Chci být v komoře, kde existuje více názorových proudů, kde jsou si rovny všechny lék. profese --- odkazuji na návrh, podle kterého by komora byla zastřešujícím orgánem a existovaly by sekce (nemocniční, privátní apod), které by ve svých věcech jednaly za sebe... A pokud to takto či podobně fungovat nebude, tak ať je nepovinné členství....sere pes.

98 Jsem pro zrušení povinného členství v komoře.  | 5. 04. 2011 14:01

Každé povinné členství je totalitní a organizace s povinným členstvím je velmi často formální. Pokud nemohu dát najevo svůj nesouhlas s vedením a činností organizace tím, že z ní vystoupím, tak je to totalitní prvek. A to jsme v komunismu. Ale musí se to týkat všech profesních komor. Je nepřijatelné, aby lékařská komora měla nepovinné členství a jiné profesní komory povinné. Tohle musí být jednotné celostátně.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné