Přejít na obsah

Přesčasy lékařů až 20 hodin týdně

zpět
27.6.2008

Sněmovna na svém předprázdninovém zasedání tento týden schválila prodloužení přesčasů lékařů o osm až dvanáct hodin týdně. Novela zákoníku práce, kterou musí ještě podepsat prezident, tak povolí, aby lékaři pracovali v průměru až šedesát hodin týdně. Výjimka má platit až do konce roku 2013...

V průměru o osm hodin týdně se zvýší povolené přesčasy lékařů. Až o dvanáct hodin však pro lékaře záchranné služby. Zatímco ostatním profesím zůstává maximální týdenní pracovní doba 48 hodin, zdravotníkům se protáhne až na 60 hodin.

Přesčasy delší než osm hodin týdně budou ale podmíněné písemným souhlasem zaměstnance. Podle Milana Kubka, prezidenta České lékařské komory, která s novelou zásadně nesouhlasí, je však dobrovolnost takového souhlasu pofiderní.

Delší přesčasy podle něj navíc ohrožují bezpečnost pacientů. „Je to jako zrušit povinné přestávky pro řidiče autobusů,“ zlobí se Kubek. Také lékařský odborový klub má k návrhu zásadní výhrady.

„Není to cesta správným směrem. Nestojíme o to, pracovat déle,“ řekl Právu jeho předseda Martin Engel. Problémy se tak podle lékařské komory i klubu jen odkládají, místo aby se přesčasy ve zdravotnictví skutečně řešily.

Předloha je ale kompromisem ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) s druhou částí zdravotnických odborů, odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče. Nahrazuje původní Julínkův návrh, aby se lékařům o osm hodin prodloužila základní týdenní pracovní doba. Ta byla nepřijatelná pro komoru i odboráře.

Prodloužení přesčasů lékařů ve středu podpořili poslanci ODS, Strany zelených a KDU-ČSL s přeběhlíky Melčákem a Pohankou. Proti hlasovalo jen sedm poslanců ČSSD. Ostatní sociálně demokratičtí poslanci se stejně jako KSČM a Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) zdrželi hlasování.

Hana Škodová, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Přesčasy lékařů až 20 hodin týdně

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Přesčasy lékařů až 20 hodin týdně

Komentáře

dalších 28 komentářů
Wild at Heart Re:Výborný nápad, challengere - kartel  | 3. 07. 2008 15:29

Zcela mimo mísu,úplně.Běžná cena za 40 ti letého anesteziologia v Evropě je minimálně 4800 euro.Doba,kdy jsem byli zajímaví pro Slováky je už pryč.

Boban Každej, kdo jim to podepíše, by se měl stydět  | 3. 07. 2008 12:47

A táhnout do pekel !!

kolemjdoucí tak teď jste se prozradil !!  | 3. 07. 2008 12:41

Bud´to jste dost hloupý a nezkušený člověk, který je úplně mimo, nebo nejste psychicky vůbec zdráv a/nebo jste děsný kok ot!! Příště se, moc prosím, vyjadřujte o tom, čemu alespoň trochu rozumíte, jen tu všechny Baalamutíte. Jste pravicově smýšlející asi jako ta Vaše ODS a realistický jako ta "neviditelná ruka trhu" Vašeho Vůdce .

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné