Přesčasy lékařů až 20 hodin týdně

Titulní obrázek

Sněmovna na svém předprázdninovém zasedání tento týden schválila prodloužení přesčasů lékařů o osm až dvanáct hodin týdně. Novela zákoníku práce, kterou musí ještě podepsat prezident, tak povolí, aby lékaři pracovali v průměru až šedesát hodin týdně. Výjimka má platit až do konce roku 2013…

V průměru o osm hodin týdně se zvýší povolené přesčasy lékařů. Až o dvanáct hodin však pro lékaře záchranné služby. Zatímco ostatním profesím zůstává maximální týdenní pracovní doba 48 hodin, zdravotníkům se protáhne až na 60 hodin.

Přesčasy delší než osm hodin týdně budou ale podmíněné písemným souhlasem zaměstnance. Podle Milana Kubka, prezidenta České lékařské komory, která s novelou zásadně nesouhlasí, je však dobrovolnost takového souhlasu pofiderní.

Delší přesčasy podle něj navíc ohrožují bezpečnost pacientů. „Je to jako zrušit povinné přestávky pro řidiče autobusů,“ zlobí se Kubek. Také lékařský odborový klub má k návrhu zásadní výhrady.

„Není to cesta správným směrem. Nestojíme o to, pracovat déle,“ řekl Právu jeho předseda Martin Engel. Problémy se tak podle lékařské komory i klubu jen odkládají, místo aby se přesčasy ve zdravotnictví skutečně řešily.

Předloha je ale kompromisem ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) s druhou částí zdravotnických odborů, odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče. Nahrazuje původní Julínkův návrh, aby se lékařům o osm hodin prodloužila základní týdenní pracovní doba. Ta byla nepřijatelná pro komoru i odboráře.

Prodloužení přesčasů lékařů ve středu podpořili poslanci ODS, Strany zelených a KDU-ČSL s přeběhlíky Melčákem a Pohankou. Proti hlasovalo jen sedm poslanců ČSSD. Ostatní sociálně demokratičtí poslanci se stejně jako KSČM a Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) zdrželi hlasování.

Hana Škodová, Právo

Přesčasy lékařů až 20 hodin týdně
Ohodnoťte tento článek!