Přesčasy: někdo pro, jiný ne

Titulní obrázek

Návrh ministra Tomáše Julínka týkající se pracovní doby ve zdravotnictví vyvolává vášně již několik týdnů. Julínek navrhuje prodloužení pracovní doby týdně o osm hodin, a chce tak vyřešit problémy s velkým počtem přesčasů v nemocnicích a u lékařské záchranné služby…

Rozdílně vnímají návrhy ministra zdravotnictví ředitelé tří nemocnic na Novojičínsku. Zatímco dva jsou rezolutně proti, třetí je pro změnu.

Návrh ministra Tomáše Julínka týkající se pracovní doby ve zdravotnictví vyvolává vášně již několik týdnů. Julínek navrhuje prodloužení pracovní doby týdně o osm hodin, a chce tak vyřešit problémy s velkým počtem přesčasů v nemocnicích a u lékařské záchranné služby.

Ministrův návrh ale například zásadně odmítá ředitel Nemocnice v Bílovci Martin Rais. „Jako ředitel nemocnice sice nejsem lékař, ale ekonom. Přesto návrh považuji za absolutní pitomost,“ uvedl Rais. Zároveň dodal, že jako ekonom by s návrhem měl souhlasit, ale opak je pravda. „Věřím, že to je jen plácnutí do vody a nemá to šanci projít,“ řekl.

Obdobný názor má i ředitel Městské nemocnice v Odrách Zdeněk Skařupa. „Je to, slušně řečeno, nesmysl. Proč by jedna profese měla mít šestidenní pracovní týden? Navíc máme stále méně doktorů,“ upozornil Skařupa. „Je to velmi nevhodné. Profesní organizace jsou jednoznačně proti,“ poznamenal ještě ředitel.

Opačný názor ale má Radan Gocal, ředitel Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně. „Jsem pro. Jako lékař i jako ředitel nemocnice. Současný zákoník práce je paskvil a je nutno přiznat, že řada lékařů tráví pracovní dobu čekáním na práci,“ sdělil Gocal, podle nějž není situace při čtyřiadvacetihodinové směně taková, aby se lékař ve službě nevyspal. „V tu chvíli přece nepracuje,“ poznamenal Gocal s tím, že není správné, že lékař má zaplaceno 24 hodin služby, přičemž pracuje třeba pouze patnáct.

Ivan Pavelek, Iva Jalůvková, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!