Přesčasy pro lékaře prošly do druhého čtení

Titulní obrázek

Až šestnáct přesčasových hodin týdně by v následujících pěti letech mohli odpracovat lékaři podle změny zákoníku práce, která ve středu v Poslanecké sněmovně po bouřlivé diskusi prošla do druhého čtení. Ačkoli ODS ve Sněmovně tvrdila opak, k předloze má výhrady Lékařský odborový klub a nesouhlasí s ní ani Česká lékařská komora. Podle ní může ohrozit bezpečnost pacientů…

Pokud novelu přesto schválí parlament a podepíše ji i prezident, bylo by až do roku 2013 možné, aby lékaři pracovali až šest náct přesčasových hodin týdně, tedy o osm hodin víc, než ostatní profese.

Je to kompromis části odborů

Předloha vychází z dohody ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) se zástupci zaměstnavatelů a odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče. Nahrazuje původní Julínkův návrh, aby se lékařům o osm hodin prodloužila základní týdenní pracovní doba.

Ten byl nepřijatelný pro všechny odboráře i lékařskou komoru. Poslanci včera schválili zrychlené projednání novely, tedy patrně ještě na této schůzi. Platit by mohla začít v nejbližších měsících. Podle opozice je ale na její posouzení potřeba delší doba.

„Změna je navíc možná v rozporu s evropskou směrnicí,“ upozornil David Rath, stínový ministr pro zdravotnictví (ČSSD) a předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví. Ta stanoví maximální délku pracovní doby na 48 hodin týdně.

Lékařská komora nesouhlasí

Podle poslankyně za ODS Aleny Páralové ale směrnice povoluje výjimku. „Je škoda, že výjimka nebyla dosud využita i pro jiné obory,“ řekla Páralová

Evropská norma podle ní přesčasy delší než 8 hodin týdně podmiňuje souhlasem zaměstnance. Podle Milana Kubka, prezidenta České lékařské komory (ČLK), která s návrhem zásadně nesouhlasí, je ale dobrovolnost takového souhlasu pofiderní. „Zejména mladší lékaři si nemohou dovolit postavit se vedení nemocnice,“ varoval.

Unavení lékaři se podle něj navíc častěji dopouští chyb. „Je tu snaha překotně něco přijmout, ale zdravotnictví to nepotřebuje a sníží se bezpečnost pacientů,“ domnívá se Kubek.

Cestou k řešení přesčasů ve zdravotnictví je podle ČLK zvýšení základních platů lékařů, kteří jsou podle něj nyní na přesčasové práci existenčně závislí. „Pomohla by pak lepší organizace práce, vychování většího počtu lékařů a zrušení bariér mezi privátními lékaři a lékaři v nemocnicích,“ dodal Kubek.

Výhrady má k návrhu i Lékařská odborová komora. „Vzhledem k tomu, že se ve zdravotnictví dějí závažnější věci, na které se musíme soustředit, tak jsme ale dál neprotestovali,“ řekl Právu její předseda Martin Engel.

„Myslíme si však, že to není systémové řešení a že je v rozporu s evropskou směrnicí,“ dodal Engel. ČLK proto nyní bude usilovat o to, aby poslanci v rámci druhého čtení předložili návrh, který by navýšení přesčasů anuloval, nebo snížil. Jeho platnost by pak omezil z pěti na dva roky.

Hana Škodová, Právo

Přesčasy pro lékaře prošly do druhého čtení
Ohodnoťte tento článek!