Přejít na obsah

Přestaňte vyhrožovat lékárnám, vzkázala komora SÚKLu

zpět
12.4.2010
lékárna
zvětšitlékárnaZdroj: www.pharmacie-carnot-douai.com

lékárna | Zdroj: www.pharmacie-carnot-douai.com

 

Spor mezi Českou lékárnickou komorou (ČLnK) a Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) pokračuje. Tentokrát komora zareagovala na způsob, jakým ústav vyžaduje data o vydaných lécích: nelíbí se jí, že hrozí lékárníkům až půlmilionovou pokutou.

SÚKL se v posledních týdnech začal obracet na lékárny, které neposkytují Ústavu informace o vydaných léčivých přípravcích, aby tento stav napravily. Podobné sdělení vyvěsil Ústav i na svých internetových stránkách.

Jenže to prezidentovi komory Stanislavu Havlíčkovi vadí, obrátil se proto na ředitele SÚKL a v otevřeném dopise ho žádá, aby s takovým postupem skončil.

„Tímto Vás jako ředitele SÚKL vyzývám, abyste neprodleně ukončil nezákonné praktiky svého úřadu spočívající ve vymáhání domnělých povinností způsobem, který hraničí s vydíráním, tedy zejména dementoval obsah rozesílaných výzev a zveřejněného sdělení lékárnám, zdržel se zahajování správních řízení pro údajné porušení zákona neposkytováním údajů o vydaných léčivých přípravcích a zastavil již zahájená řízení,“ píše Havlíček v dopise.

SÚKL: postupujeme podle zákona

Jenže SÚKL na svém počínání nevidí nic nezákonného. Jeho výzvy jsou prý přesně v souladu se zákonem.

„Na základě rozhodnutí předsedy ÚOOÚ z loňského října jsou hlášení o vydaných lécích zbavena citlivých údajů o pacientech. Nehrozí tedy ani hypotetické zneužití citlivých údajů, protože tyto nejsou sbírány ani shromažďovány,“zdůraznila pro ČTK mluvčí Ústavvu Veronika Petláková.

Komora ale napadá rozsah údajů, které SÚKL od lékárne požaduje. Připomíná, že za nakládání s osobními údaji pacientů, lékařů a lékárníků dostal pokutu 2,3 milionu korun.

ČLnK: povinnost nezpochybňujeme

Podle prezidenta ČLnK Stanislava Havlíčka nesmí SÚKL ukládat lékárnám povinnosti nad rámec zákona. Není proto oprávněn zavést pro plnění ohlašovací povinnosti nový systém komunikace, aniž by umožnil plnit ji standardním způsobem.

„ČLnk nezpochybňuje povinnost provozovatelů poskytnout údaje o vydaných léčivých přípravcích. Nesouhlasí však s interpretací zákona, že provozovatel musí přijmout jakoukoli technologii způsobilou pro přenos údajů podle pokynu SÚKL,“ argumentuje dále Havlíček.

SÚKL by měl podle něj přestat plýtvat svými silami na vyhrožování, ale věnovat se svým skutečným povinnostem.

„Vážený pane řediteli, současné aktivity Vašeho úřadu vnímám jako velmi znepokojivé zejména pro nedostatečnou úctu k zákonu a pravidlům, jimiž se má řídit státní správa. Očekávám, že v bezprostřední budoucnosti dojde k zásadní změně. Za základní předpoklad však považuji ústup od silového prosazování projektů, které více než co jiného potřebují spolupráci všech zainteresovaných,“ doplnil Havlíček.

Celé znění otevřeného dopisu ČLnK si můžete přečíst ZDE.


Komentovat článek: Přestaňte vyhrožovat lékárnám, vzkázala komora…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Přestaňte vyhrožovat lékárnám, vzkázala komora…

Komentáře

další 3 komentáře
Iva - lékárník Marže  | 14. 04. 2010 07:05

Má drahá, vystudujte si VŠ, protancujte si mnoho kol mezi úřady, vezměte si úvěr, otevřete si lékárnu a pak něco říkejte. Oprava - VŠ k provozování lékárny nepotřebujete, když seženete nějakého chudáka jako odborného zástupce. Nicméně zkuste to.

Iva Marže  | 13. 04. 2010 20:36

Lékarny mají vysoké marže,další "smlouvy" s lékaři a jinými.Vše mají zaplatit pacienti,jak dlouho tu bude ten zlodějský bordel?!

I.V. SUKL  | 12. 04. 2010 11:21

je takový klasický buzerační úřad. Sám není schopen snad nikdy za svou existenci vydat včas změny v seznamu léků, člověk je dostane s nekolikadenním zpožděním a ještě si nemůže být jist, že neobsahuje chyby , jako tomu bylo naposledy. Ale když něco chce po nás plebejcích tak to vyžaduje naprosto nekompromisně a když se někdo brání tak těm darebákům ani není hamba vyhrožovat čímkoli komukoli.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné