Přejít na obsah

Přetahování lékařů se nebojíme

zpět
13.1.2011
lékaři, sestry
zvětšitlékaři, sestryZdroj: www.nursingtimes.net

lékaři, sestry | Zdroj: www.nursingtimes.net

 

Omezení péče a její restrukturalizace čeká zřejmě i Královéhradecký kraj. Odejít se zde chystá zhruba 300 lékařů. „Boje o lékaře se nebojíme. S ostatními kraji spolupracujeme, s Pardubickým krajem jsme se domluvili na koordinaci případných opatření,“ uvedla pro Zdraví.Euro.cz krajská radní pro oblast zdravotnictví Jana Třešňáková.

Sešel se již hejtman kvůli akci Děkujeme, odcházíme s řediteli nemocnic? Jaká jsou hlavní opatření, či kroky, které mají zabránit omezení péče?

Hejtman Královéhradeckého kraje se s řediteli nemocnic schází průběžně, je součástí vedení krajského zdravotnictví, já jako gestorka oblasti pochopitelně také. Pracovní schůzky hejtmana s řediteli nemocnic kvůli tomuto tématu probíhaly již před Vánoci či těsně po Novém roce. Formální jednání jakéhosi zdravotnického krizového štábu, kde vedle hejtmana, gestorky zdravotnictví, ředitele krajského zdravotnického holdingu a ředitelů krajských nemocnic působí také ředitel hradecké fakultní nemocnice a ředitel krajské pobočky VZP, proběhlo v minulém týdnu. Zdravotnická zařízení se připravují na možné naplnění hrozeb v souvislosti s odchody lékařů. Lze předpokládat, že situace se může proměňovat. Vzhledem k počtu podaných výpovědí v jednotlivých nemocnicích může naplnění této aktuální situace znamenat, že některá oddělení v jednotlivých nemocnicích mohou mít problémy s udržením provozu.

Kolik lékařů ve vašem kraji podalo přesně výpověď?

V krajských nemocnicích to je 121 lékařů, v hradecké fakultní nemocnici 188 lékařů.

Hodně se nyní hovoří o tom, že někteří lékaři výpovědi stahují. Vnímáte takový trend také? Došlo k takovým případům i ve Vašem kraji?

Tento trend jsme v našem kraji zatím nezaznamenali.

V některých krajích se již podařilo nalézt za část lékařů náhradu. Jak je to u Vás?

Zatím se hledá řešení jak zabezpečit chod především akutní péče v nemocnicích za podmínek, které se mohou vytvořit naplnění hrozeb, nicméně vedou se také jednání, jejichž výsledkem by mělo být také získání dalších lékařů.

Dojde ve vašem kraji k nějaké restrukturalizaci péče? Co zamýšlíte?

Především by mohlo dojít k omezování péče na některých oddělení určitých nemocnic a přesunutí jinam.

Máte nějakou vizi jak lékaře nalákat právě do vašeho kraje? Nebo jak zaručit, že ti, kteří výpovědi nepodali, skutečně zůstanou? Že je jiný kraj „nepřetáhne“ za lepší peníze? Nebojíte se takových „bojů“ o zbylé lékaře?

Takto tuto hrozbu nevnímáme. S ostatními kraji spolupracujeme, s Pardubickým krajem jsme se domluvili na koordinaci případných opatření.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

10.1. Nejlepší nemocnice lékaři neopouštějí Nejlepší nemocnice lékaři neopouštějí
3 příspěvků
4.1. Kolem lékařů dramatické chvíle Kolem lékařů dramatické chvíle
0 příspěvků

Komentovat článek: Přetahování lékařů se nebojíme

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Přetahování lékařů se nebojíme

Komentáře

dalších 7 komentářů
Čtenář Stále žádná reakce  | 14. 01. 2011 09:26

Včera se našel nějaký machr, který se schoval pod můj nick a několikrát sem zařadil příspěvek, jak jsem neschopný, zamindrákovaný atd. Nejjednoduší by bylo udělat totéž a napsat podobně smělé věty na adresu toho, o němž se domnívám, že se takhle bravurně zachoval,, ale takový ubožák, jako je ten skvělý hrdina, nebudu. Nicméně stále nikdo z těch strašně razantních borečků, jako je např. Challenger, nezareagoval na argument, proč doktoři odcházející z krajských nemocnic nejdou volat po vyšších platech na hejtmanství? Zřizovateli špitálů, kde pracují, jsou vesměs kraje a byli to sociálnědemokratičtí hejtmani, kteří peníze rozfofrovali na proplácení poplatků pacientům a splnění dalších populistických slibů typu bezplatného jízdného pro žáky atd. Proč tedy felčaři nevyčítají hejtmanům a ředitelům svých nemocnic, že místo, aby jim přidali, penízky jaksi nesmyslně a nesystémově rozkutáleli? P. S. O la la, jak se těším na duben, až bublina splaskne a vyděrači po opadnutí euforie pochopí, že nic nevyhráli a že vláda vyděračům ustoupit nechce a nemůže. Výsledkem "Děkujeme, vydíráme" bude jen to, že autorita prototypu tuzemského doktora, který se k vyděračské akci přihlásil, u pacientů a sester klesne na minimum. Kdo se schovává za dav, je šašek. Kdo chce skutečně řešit svůj život, stará se o sebe sám a na Západě je už dávno. Soudruzi doktoři.

neurolog Typicky nenávistná argumentace  | 14. 01. 2011 08:07

Máte skvělý sloh a výjimečný dar postihnout jádro problému, kolego! To zvykové právo z dob bolševismu, to je přesný termín. Váš článek z D-fens jsem doporučil spoustě lidí a mnohokrát jsem jej (bez vašeho svolení) citoval. Doufám, že se proto nezlobíte.

98 elita elit  | 13. 01. 2011 23:29

Lékaři nejsou žádná elita. Lékaři jsou lidé, kteří se museli něco naučit, a nyní svoje vzdělání a práci poskytují zájemcům a nechtějí to nadále dělat za cenu podhodnocení své práce. Tak jako ostatně i ostatní profese. Na tom nic elitního není. Lékaři jistě přejí spravedlivé platy i ostatním profesím, ale neřeší je. Řeší své problémy zákonnými cestami, i když nějaký právní mimoň je chce na 16 let poslat za mříže. Tak jako své problémy řeší lékaři, mohou je řešit ostatní povolání. V tom jim lékaři jistě nebudou bránit a nebudou je za to pomlouvat a nebudou jim házet klacky pod nohy ani jim hrozit.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné