Přejít na obsah

Převádění nemocnic na akciovky má červenou

zpět
6.12.2007

Kraj Vysočina se rozhodl stopnout proces převodu nemocnic na akciové společnosti. Jako akciovky by totiž neměly šanci dosáhnout na evropské peníze. A právě čtyři velké investice, které jsou plánovány na příští rok v celkové hodnotě 1,2 miliardy korun, mají být z Bruselu spolufinancovány...

Kraj dělá zpětný krok. Akciové společnosti nemohou čerpat z fondů EU

Vedení kraje Vysočina se rozhodlo stopnout proces převodu nemocnic na akciové společnosti.

Důvod? Jako akciovky by neměly šanci dosáhnout na evropské peníze. A právě čtyři velké investice, které jsou plánovány na příští rok v celkové hodnotě 1,2 miliardy korun, mají být z Bruselu spolufinancovány.

„Z evropských fondů chceme čerpat kolem půl miliardy.

Dalších 500 milionů získáme od Evropské investiční banky a zbytek doplatíme spolu s nemocnicemi,“ uvedl hejtman Miloš Vystrčil (ODS).

„Na problémy s čerpáním dotací jsme poukazovali od samého začátku. Myslím, že jiná možnost než zastavení privatizace ani není. Jsem rád, že je tomu konec,“ sdělil Deníku opoziční krajský zastupitel Libor Joukl (ČSSD).

„Privatizace nemocnic tak nebude minimálně do roku 2013,“ doplnil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Pavel Hájek (ODS).

Právě v roce 2013 končí současné plánovací období Evropské unie, v jehož rámci je možné podávat projekty s žádostí o dotace.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Brodská nemocnice je rok akciovkou, a nikdo to neví
Ředitelé FN doufají ve zlepšení

Utopené náklady

Proces převodu na akciovky je však již v plném proudu. Obchodními společnostmi jsou již nemocnice v Pelhřimově a v Havlíčkově Brodě.

Další nemocnice v Jihlavě, Třebíči a Novém Městě na Moravě jsou stále příspěvkové organizace. „Náklady na transformaci byly v řádech statisíců,“ přiblížil Deníku hejtman Miloš Vystrčil.

„Smlouva s advokátní kanceláří, která připravovala transformaci nemocnic, byla uzavřena na miliony korun. Je pravda, že privatizace nemocnic nebude dotažena do konce, čili nebude stoprocentní plnění,“ upozornil Joukl.

„Pokud však započteme audity, znalecké posudky a vlastní realizaci, bude se spíše než o statisíce jednat o miliony,“ namítl hejtmanovi Joukl.

„Na druhou stranu ale získáme půl miliardy z evropských fondů,“ argumentuje hejtman. Zrušení akciovek má být do konce června roku 2008.


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Převádění nemocnic na akciovky má červenou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Převádění nemocnic na akciovky má červenou

Komentáře

1 komentář
mira.le mira.le nemocnice  | 6. 12. 2007 16:56

Že by ten zločinec Ráth mněl nakonec pravdu?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné