Preventivní projekt mapoval stav zubů

Projekt zaměřený na zubní prevenci, nazvaný Říjen – Měsíc zdravých zubů, hodnotí zúčastnění zubaři vesměs kladně. Někteří pacienti po vyšetření sice přivítali zubní pastu a kartáček od sponzora akce…

Ústí nad Labem – s její velikostí ale spokojeni nebyli. Akce se přesto zúčastnili převážně kmenoví pacienti jednotlivých stomatologů.

MUDr. Ladislav Lapáček je jedním ze sedmi zubních lékařů, kteří se projektu na Ústecku zúčastnili. „Past a kartáčků jsem rozdal v rámci projektu asi stovku. Ověřit si stav svého chrupu ale přišli jen mí stálí pacienti, nikdo z ulice. Osvědčují se mi písemné pozvánky k preventivním prohlídkám,“ uvedl lékař. Jako rodinný lékař léčí celé rodiny, které mají zuby celkem v pořádku. Eviduje přibližně na pět tisíc pacientů.

Projekt, který má za cíl předcházet zubním kazům, onemocnění dásní a dalším zdravotním komplikacím, byl letos vyhlášen již počtvrté. Podle Evy Kotýnkové z agentury Mmd má tato akce motivovat veřejnost k návštěvě zubního lékaře. Jedna koruna věnovaná na prevenci přitom odpovídá až 80 korunám, které by bylo třeba vynaložit na následné ošetření.

MUDr. Věra Nováková z Ústecké polikliniky potvrdila, že se projektu zúčastnili především její pacienti, které preferuje. „Akce ale v podstatě splynula s programem preventivních prohlídek. Většina pacientů chodí jednou za rok, část i dvakrát. Samozřejmě je zřejmé, kdo chodí pravidelně a kdo ne,“ uvedla lékařka. Příšerné prý mají zuby hlavně sociálně slabší lidé, kteří příliš nedbají na ústní hygienu ani na minimální prevenci.

Ústecký deník, 6.11.2002

Ohodnoťte tento článek!