Preventivní vyšetření střev zaplatí pojišťovny

Titulní obrázek

V rakovině tlustého střeva a konečníku patří Česká republika k nejhorším státům v Evropě. Ročně onemocní zhruba 8000 lidí a 5000 na ni zemře. Některé zdravotní pojišťovny se proto rozhodly, že budou svým pojištěncům nad 55 let proplácet preventivní kolonoskopické vyšetření. K těm, které ho od srpna již zavedly, patří zdravotní pojišťovna Agel a zdravotní pojišťovna Metal Aliance…

Všeobecná zdravotní pojišťovna by měla vyšetření proplácet od ledna příštího roku.

Komise dosud nerozhodla

Zdravotní pojišťovna Metal Aliance dokonce vyzývá své pojištěnce k absolvování preventivního kolonoskopického vyšetření dopisem. V něm je informuje nejen o možnosti samotného vyšetření, ale rovnou každý obdrží i seznam zařízení v dosahu svého bydliště, kde mohou vyšetření podstoupit. Aby byli pojištěnci k vyšetření ještě více motivováni, získá každý od pojišťovny jako bonus poukázku na nákup zboží v lékárně v hodnotě sto korun.

Na ministerstvu zdravotnictví byla vytvořena komise, která připravuje podklady k tomu, aby lidé od 55 let bez rozdílu, u které jsou zdravotní pojišťovny, měli toto vyšetření na rakovinu tlustého střeva hrazeno z pojištění.

„Podporujeme názor odborné komise, že by to tak být mělo, kdy to bude plošně zavedeno, rozhodnuto ale není,“ řekl Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Už nyní mají lidé možnost nechat se na tento druh rakoviny testovat pomocí jednoduchého vyšetření, které ukáže přítomnost krve ve stolici, což je v mnoha případech právě první signál rakoviny tlustého střeva. Test lidé nad 50 let dostanou bezplatně u svého praktického lékaře.

Kolonoskopické vyšetření, kdy se řitním otvorem do tlustého střeva zavádí kamera, která odhalí případné polypy, z nichž se nemoc vyvíjí, je daleko přesnější.

A protože se rakovina tlustého střeva a konečníku vyvíjí až osm let, ten, kdo přijde včas, má naději na plné vyléčení. Bohužel, toto onemocnění je často zachyceno až v nejvyšším stadiu, kdy je šance na vyléčení minimální.

„Proto by preventivní kolonoskopické vyšetření mělo tak velký význam,“ řekl Právu přednosta interní kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze prof. Miroslav Zavoral. Věří, že bezplatná možnost bude dána všem lidem nad 55 let a že ji plně využijí, i když nejde zrovna o příjemné vyšetření. Z hlediska zdraví člověka a prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku je však zásadní.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!