Přejít na obsah

Preventivní vyšetření střev zaplatí pojišťovny

zpět
8.8.2008

V rakovině tlustého střeva a konečníku patří Česká republika k nejhorším státům v Evropě. Ročně onemocní zhruba 8000 lidí a 5000 na ni zemře. Některé zdravotní pojišťovny se proto rozhodly, že budou svým pojištěncům nad 55 let proplácet preventivní kolonoskopické vyšetření. K těm, které ho od srpna již zavedly, patří zdravotní pojišťovna Agel a zdravotní pojišťovna Metal Aliance...

Všeobecná zdravotní pojišťovna by měla vyšetření proplácet od ledna příštího roku.

Komise dosud nerozhodla

Zdravotní pojišťovna Metal Aliance dokonce vyzývá své pojištěnce k absolvování preventivního kolonoskopického vyšetření dopisem. V něm je informuje nejen o možnosti samotného vyšetření, ale rovnou každý obdrží i seznam zařízení v dosahu svého bydliště, kde mohou vyšetření podstoupit. Aby byli pojištěnci k vyšetření ještě více motivováni, získá každý od pojišťovny jako bonus poukázku na nákup zboží v lékárně v hodnotě sto korun.

Na ministerstvu zdravotnictví byla vytvořena komise, která připravuje podklady k tomu, aby lidé od 55 let bez rozdílu, u které jsou zdravotní pojišťovny, měli toto vyšetření na rakovinu tlustého střeva hrazeno z pojištění.

„Podporujeme názor odborné komise, že by to tak být mělo, kdy to bude plošně zavedeno, rozhodnuto ale není,“ řekl Právu mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Už nyní mají lidé možnost nechat se na tento druh rakoviny testovat pomocí jednoduchého vyšetření, které ukáže přítomnost krve ve stolici, což je v mnoha případech právě první signál rakoviny tlustého střeva. Test lidé nad 50 let dostanou bezplatně u svého praktického lékaře.

Kolonoskopické vyšetření, kdy se řitním otvorem do tlustého střeva zavádí kamera, která odhalí případné polypy, z nichž se nemoc vyvíjí, je daleko přesnější.

A protože se rakovina tlustého střeva a konečníku vyvíjí až osm let, ten, kdo přijde včas, má naději na plné vyléčení. Bohužel, toto onemocnění je často zachyceno až v nejvyšším stadiu, kdy je šance na vyléčení minimální.

„Proto by preventivní kolonoskopické vyšetření mělo tak velký význam,“ řekl Právu přednosta interní kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze prof. Miroslav Zavoral. Věří, že bezplatná možnost bude dána všem lidem nad 55 let a že ji plně využijí, i když nejde zrovna o příjemné vyšetření. Z hlediska zdraví člověka a prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku je však zásadní.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Preventivní vyšetření střev zaplatí pojišťovny

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Preventivní vyšetření střev zaplatí pojišťovny

Komentáře

dalších 7 komentářů
A.Hladký Překvapení  | 8. 08. 2008 20:03

Je pro mne skoro překvapením, že Agel potřebuje reklamu až od takového „odborníka“. Na druhé straně si myslím, že pouhé zveřejnění postupu přípravy na zákrok by pojišťovnám udělalo škrt přes rozpočet a většinu asymptomatických jedinců motivovalo k rozhodnutí vydělat si stokorunu jiným způsobem :-). Jinak myslím, že se zcela nedostatečně využívá pro pacienta naprosto nenáročný test na OK (aspoň dle poměrně malého vzorku námi zpracovávaných dat).

L.Konečný Re:Re:Pane redaktore!  | 8. 08. 2008 17:13

Chápal bych jako obsolentní a k vyřazení neefektivní.Pokud tomu tak u OK je?Dosti dobře si nedokáži představit,jak půjdou houfy občanů s radostí si nechat zastrčiti rouru hóóódně do zadku.Jestli to není spíše takové zviditelnění.Vyšetření má tolika ale pro pacienta,že bych k efektivnímu naplnění tohoto programu dal spíše povinnost provedení vyšetření než dobrovolnosti.

Vzácné je vzácné Re:Re:Vyšetření střev při potížích  | 8. 08. 2008 14:44

Kolik by muselo být odběrů histologických na 100 % jistotu, někdy jsou tam krytá místa stolicí při třeba nedostatečném pročištění ? Ke zkušenostem z přístupu k některým 100% jistotám. Bolí vás břicho, preventivní kolonoskopie byla udělaná třeba před 2 lety , tak tam nemůže nic být. Jenom upozorňuji na někdy 100% mechanický přístup v postupech.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné