Převod nemocnice v Jablonci na akciovou společnost se odkládá

Transformace Nemocnice Jablonec nad Nisou na akciovou společnost, o níž se diskutuje už deset let, se opět odkládá. Jablonecké zastupitelstvo o záměru nejednalo, primátor Petr Beitl (ODS) záměr z programu jednání stáhl, neměl podporu ani koaliční ČSSD.

Ta chce počkat na zákon o neziskových nemocnicích, který by mohl vstoupit v platnost za dva roky. ČTK to řekl primátorův náměstek a poslanec Lukáš Pleticha (ČSSD).

„My nejsme přesvědčení o tom, že zrovna zdravotnictví by mělo být předmětem byznysu,“ řekl Pleticha. Další problémovou oblastí je podle něj vypořádání majetku. „Řada majetků a rozvojových záměrů z posledních let byla pořizována z různých dotací, o které někdy žádala nemocnice, někdy město. Jsou tam určité závazky udržitelnosti a je to celkem komplikované. I to nás od transformace odrazuje,“ argumentoval Pleticha.

Nemocnice Jablonec je městskou příspěvkovou organizací. V zařízení s 377 lůžky bylo loni hospitalizováno 15.500 lidí, dalších 195.000 ošetření provedly ambulance. Nemocnice zaměstnává 730 lidí, loni tamní lékaři provedli 6500 operací a 1326 porodů. Nemocnice slouží pro spádovou oblast s 90.000 obyvateli a loni dosáhla obratu bezmála 679 milionů korun. Hospodaření skončilo ziskem 7,3 milionu.

Záměr transformace nemocnice nešel do zastupitelstva poprvé. „Zatím se pro něj ale nepodařilo nikdy získat dostatečnou podporu,“ řekl ČTK ředitel nemocnice Vít Němeček (ODS). Transformace na akciovou společnost přitom není v českých zemích ničím výjimečným. V Asociaci českých a moravských nemocnic mají podle něj dvě třetiny ze 128 členských zařízení formu právě akciové společnosti. V Libereckém kraji jsou akciovými společnostmi obě krajské nemocnice – v Liberci a České Lípě.

Jedním z hlavních důvodů pro transformaci je podle Němečka daňová optimalizace. „Obchodní společnosti mají možnost daňově odepisovat svůj majetek, kdežto příspěvková organizace tuto možnost nemá, má také jiný režim mezd. Obchodní organizace má v této oblasti větší možnost flexibility, má možnost diferencovat mzdy podle objemu a kvality odvedené práce,“ vysvětlil ředitel. Příspěvková organizace je podle něj vázána platovými tabulkami.

„Musíme také odvádět vyšší daně z příjmu než obchodní organizace nebo státní příspěvkové organizace. I to byl jeden z důvodů, proč transformaci navrhujeme – abychom zachránili část peněz, které jinak odvádíme do státního rozpočtu,“ poznamenal Němeček. Jen za loňský rok musí podle něj nemocnice zaplatit na daních pět milionů korun, které by mohla dát do mezd nebo investic. Vyčkávání na nový zákon a oddalování transformace podle Němečka nepřináší nic nového a připravuje nemocnici o spoustu peněz.

Ohodnoťte tento článek!