Přejít na obsah

Převod ordinace na kolegu

zpět
13.3.2007

Odcházíte do důchodu nebo ukončujete svou praxi z jiných důvodů? Pak jistě řešíte problém, jakým způsobem soukromý podnik převést na svého nástupce. Podobný problém má lékař, který se s dotazem obrátil na právní poradnu Zdraví.Euro.cz...

Právní poradna Zdraví.Euro.cz

Jsem pracující důchodce a jako závodní lékař bez kurativy. Nemám žádné smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Jaké jsou alternativy převodu ordinace na kolegu, s nímž mám smlouvu o budoucí smlouvě? MUDr. Ulovec

Odpovídá JUDr. Jana Marečková a Mgr. Martin Schimmer, AK Marečková

Ve svém dotazu se odvoláváte na budoucí smlouvu s kolegou. Alternativy převodu ordinace mohou být v tuto chvíli jednoznačně definovány právě takovou smlouvou budoucí. Proto Vám odpovím obecněji, jaké alternativy české právo zná pro analogickou situaci.

Na počátku je za potřebí specifikovat předmět převodu - tedy vaši ordinaci, v právním smyslu slova. Vaše ordinace může být z hlediska práva pokládaná za soubor věcí ve smyslu občanského zákoníku nebo také za podnik ve smyslu obchodního zákoníku.

Tato právní kvalifikace záleží v podstatě jenom na vás a na vašem smluvním partnerovi – nabyvateli. S ohledem na možnou různou kvalifikaci právní podstaty ordinace také existují různé možnosti, jak provést převod ordinace.

DÁLE ČTĚTE:Prodej soukromé praxe: otázky a odpovědiKoupě a prodej privátní praxe - jak na to?Prodej praxí: zkušenost stomatologa z Jeseníku

Podnikem se dle obchodního zákoníku rozumí soubor hmotných, jakož i osobních a nehmotných složek podnikání. K podniku tak patří soubor věcí (veškeré materiální zařízení), práv (vaše právo na odměnu za výkon lékařské péče od pacientů (prostřednictvím konkrétních pojišťoven nebo i bez něj) a jiných majetkových hodnot (například vaše klientela a vaše dobré jméno), které vám patří a které slouží k vašemu podnikání – tedy k provozování privátní praxe.

Na základě smlouvy o prodeji podniku (ve smyslu obchodního zákoníku) se zavazujete odevzdat na kupujícího podnik (ordinaci) a převést na něho vlastnické právo k této ordinaci. Kupující je povinen zaplatit vám cenu a převzít závazky a pohledávky podniku.

Spolu s podpisem smlouvy přechází na kupujícího závazky a pohledávky podniku ze zákona, a to včetně pohledávek a závazků pracovněprávních.

Zákon výslovně stanoví, že k převodu není nutný souhlas věřitele, ale prodávající také ze zákona ručí za to, že kupující splní převedené závazky. Je nutné podotknout, že vaši věřitelé, pokud se prodejem ordinace zhorší jejich možnost domoci se své pohledávky, mohou tento prodej napadnout u soudu.

Jako druhá základní varianta se jeví samostatný převod všech věcí, práv a povinností souvisejících s ordinací. Zejména je nutné zdůraznit, že při převodu závazku jinak, než smlouvou o převodu podniku, je věřitel oprávněn odepřít souhlas se změnou dlužníka.

Proto tam, kde by vám samostatná smlouva neumožňovala změnu v osobě jedné smluvní strany (např. nájemní smlouva, o poskytování telekomunikačních služeb, i ve Vašem případě zřejmě nepodstatné smlouvy s pojišťovnami, atd.) bez souhlasu druhé smluvní strany, tam by převod závisel na vůli věřitele. Na tom by mohl celý převod ztroskotat.

www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Převod ordinace na kolegu

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Převod ordinace na kolegu

Komentáře

další 3 komentáře
Pigor MDPHD Re:Re:prodej praxí  | 15. 03. 2007 08:14

Taky se mi zdá, že ten pan kolega je spíše zaměstnanec. Ale třeba chce prodat celý ten závod i s managory.

František Ježel Re:prodej praxí  | 13. 03. 2007 15:48

Máte náprostou pravdu,zatím naše legislativa nedovoluje prodávat soukromou praxi jako takovou včetně kartotéky pacientů ,i když je to vlastně duševní majetek každého lékaře.Z dopisu závodního lékaře není jasné,zda on vlastní či pronajímá prostory pro ordinaci,vybavení,event.zda platí sestru sám,či vše platí závod dle smlouvy.V tomto případě,pokud vše platí závod,lékař nemá co prodávat ,kromě věcí,které tam donesl nebo dovezl.Závod zase nemusí z novým lékařem uzavřít smlouvu,takže záleží jen na osobním kouzlu kolegy,jak dokáže se domluvit s novým lékařem ,aby byl ochoten mu vůbec něco zaplatit.Spíše vidím to tak,že nový kolega sám vstoupí v jednání se závodem a dostane tu smlouvu zdarma a třeba zalepších podmínek,než předešlý kolega.Divím se,že právníci nás tlačí do něčeho,kde nemáme šanci něco získat,ledaže mají víc informací,ktré nám zůstaly utajeny.Píše Vám bývalý kolega,kterému se podařilo šťastně odejít do DS a překonat veškeré nástrahy našeho nedokonalého systému.Zdravím.

pigorMDPhD prodej praxí  | 13. 03. 2007 10:57

je v v ČR ilegálnní. Jestli si to od Vás nějaký ANANAS koupí, dejte vědět, mám rád humor

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné