Přejít na obsah

Převodu Bulovky na Prahu brání ekonomika nemocnice

zpět
25.7.2011
FN Bulovka
zvětšitFN BulovkaZdroj: www.fnb.cz

FN Bulovka | Zdroj: www.fnb.cz

 

Hlavní město Praha by rádo převzalo Fakultní nemocnici Na Bulovce pod svou správu. Než se tak ale stane, bude třeba vyřešit její špatnou finanční situaci. Nemocnice má v současnosti nesplacené závazky téměř půl miliardy korun a navíc by potřebovala investice v řádech dalších miliard korun.

Fakultní nemocnice Na Bulovce se již delší dobu potýká s finančními problémy, kromě jejích nesplacených závazků ve výši cca 450 milionů, jí trápí i všeobecná zanedbanost na straně investic. Ministerstvo však pro příští rok neplánuje investovat do FN Na Bulovce ani korunu, což záměr Prahy značně komplikuje.

Podle pražského primátora Bohuslava Svobody by zanedbaný areál Bulovky vyžadoval několikamiliardovou investici, kterou si však v současnosti město nemůže dovolit. Podle primátora se tak rozhodnutí o převzetí nemocnice oddaluje.

„Všechno je věc dalšího jednání, protože Bulovka a její řešení je otázka, která má v sobě velký ekonomický aspekt. Prostředky, kterými byla Bulovka podfinancována, jsou veliké,“ poznamenal Svoboda.

Šťastný: Pomoci by mohl soukromý kapitál

Dlouhodobým zastáncem myšlenky převodu Bulovky na Prahu je i poslanec za ODS Boris Šťastný, který je současným šéfem magistrátního zdravotního výboru. Podle něj by se problém mohl vyřešit vstupem soukromého kapitálu prostřednictvím PPP projektu.

Soukromník, který by se odhodlal nyní do nemocnice investovat, by později dostával z nemocnice zisk. V současnosti je v Praze pěti fakultních nemocnic, což je podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP09) pro milionovou Prahu příliš.

Ministerstvo připravilo plán na redukci počtu fakultních nemocnic v Praze. Tento statut by měla ztratit právě FN Na Bulovce a dále Fakultní Thomayerova nemocnice – stanou se z nich běžná zdravotnická zařízení.

Praha chce získat vliv na zdravotnictví

Na magistrátu už se o převodu Bulovky mluví řadu let. Radním vadí, že nemají možnost ovlivňovat pražské zdravotnictví, protože město nevlastní žádné velké zdravotnické zařízení, a to přesto, že v případě Bulovky vlastní řadu jejích budov a do jejich údržby investuje ročně desítky až stovky milionů.

Další miliony, které za normálních okolností dodává do rozpočtu nemocnice ministerstvo, by po převodu muselo platit město.

Praha patří mezi bohaté metropole, ale investice ve výši 2-4 miliard korun, které by nemocnice podle primátora vyžadovala, zkrátka není v jejích současných možnostech. Podle něj zájem města o převzetí Bulovky trvá.

„Ale pokud nebude vyřešena ekonomická otázka kolem Bulovky třeba i v nějakém dlouhodobějším horizontu, město v současné situaci nemůže říct: Ano, já bych bylo schopno to převzít a vzít to celé na sebe,“ dodal Svoboda.

Ministerstvo potvrdí převod Bulovky na město jen v případě, že Praha zajistí stabilizaci nemocnice a její další rozvoj. Pokud si město Bulovku nepřevezme, stane se z ní běžná nemocnice v majetku státu, jen nebude fakultní.


Klíčová slova

Autoři

(fkc),www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Převodu Bulovky na Prahu brání ekonomika…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Převodu Bulovky na Prahu brání ekonomika…

Komentáře

další 2 komentáře
dr soukromá kardiologie  | 25. 07. 2011 21:34

a jak se převede koronární jednotka s.r.o. ?

e Převodu Bulovky na Prahu brání ekonomika nemocnice  | 25. 07. 2011 11:18

a lepsi to nebude. nominovany reditel zatim ani nestihnul carknout do takovy blbosti jako jsou webovy stranky, natoz aby mel jakousi koncepci krizoveho managementu, s tou mel to vyberovy rizeni vyhrat, ale skutecnost tomu asi byla hodne hodne vzdalena. v soucasnosti uz mela byt vyhlasena nektera vyberova rizeni na nektere posty uvnitr fnb. skutecnost? nic. proc? protoze se ceka, ze to mz cr a nebo praha bezbolestne vyresi. zadotuji. do pul roku to bude jako v pardubicich. statstny si vezme na triko vypracovat koncept ppp? divil bych se.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné