Prezident České lékařské komory Kubek slaví padesátiny

Milan Kubek

Lékař Milan Kubek, který 13. února oslaví padesátiny, je od ledna 2006 prezidentem České lékařské komory (ČLK).

Bývalý předseda Lékařského odborového klubu (LOK) z let 1999-2006 vystřídal ve vedení LOK i ČLK exministra zdravotnictví Davida Ratha, mezi jehož spojence byl zařazován. Kubek hraje v čele profesní komory aktivní roli v různých dohodovacích řízeních, je razantní zejména v boji za vyšší platy lékařů či v tvrdém přístupu ke zdravotním pojišťovnám.

V roce 2010 například podpořil protestní akci českých lékařů Děkujeme, odcházíme, při níž dala výpověď třetina nemocničních doktorů. Po podpisu memoranda, v němž vláda slíbila splnit požadavky odborářů, lékaři výpovědi stáhli.

Kubek před časem kritizoval otevření ambulance tradiční čínské medicíny v královéhradecké fakultní nemocnici. V této souvislosti uvedl, že lékařská komora doporučuje všem pacientům medicínu založenou na důkazech.

Kubek absolvoval v roce 1992 Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Do roku 2004 pracoval jako sekundář na interním oddělení a poté jako samostatný ordinář pro angiologii v nemocnici v Praze-Vysočanech. Od roku 2004 má jako cévní specialista soukromou interní ambulanci v poliklinice v Praze 9 – Prosek. V letech 2004-2008 zastával funkci viceprezidenta Evropské federace lékařů zaměstnanců (FEMS). Šéfem ČLK je od ledna 2006, v roce 2015 byl zvolen na třetí funkční období.

Je ženatý, manželka je zdravotní sestra, mají tři dcery.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!