Prezident ČLK předal případ opilého lékaře revizní komisi

Případem soukromého lékaře, který před týdnem ordinoval na poliklinice v pražské Revoluční ulici silně opilý, se bude zabývat revizní komise České lékařské komory. Prezident stavovské organizace lékařů Milan Kubek řekl, že v úterý podal centrální revizní komisi stížnost na neurologa Ladislava Žlaba…

Praha – Žádný podnět od pacienta podle Kubka nepřišel, proto tak učinil sám.

„Předmětem stížnosti je jednání jmenovaného lékaře, které podle mých informací spočívalo v tom, že ve své ordinaci poskytoval zdravotní péči pacientům ve stavu značné opilosti, čímž došlo k ohrožení jejich zdraví,“ citoval ze stížnosti.

Pokud šetření tuto skutečnost prokáže, hrozí lékaři od ČLK důtka, pokuta až do výše 30.000 korun či dokonce vyloučení. Pokud by přestal být členem komory, nesměl by dále léčit. Členství v komoře je totiž podmínkou, aby lékař mohl pečovat o pacienty.

„Je v příkrém rozporu s etikou lékařského povolání i s odborným výkonem tohoto povolání, pokud lékař poskytuje péči v takové opilosti, že je na místě jeho odvoz na záchytku,“ zdůraznil Kubek.

Opilému neurologovi naměřili policisté při dechové zkoušce přes dvě promile alkoholu a odvezli ho na záchytku. Než ho zadrželi, vyšetřoval pacienty, předepisoval jim léky, některým chtěl i píchat injekce.

Neurolog ode dneška opět ordinuje. Podle Kubka mu v tom nic nebrání, dokud disciplinární řízení neskončilo.

O potrestání rozhodne až čestná rada, což je lékařský soud. Pokud bude rozhodovat centrální čestná rada, vše půjde rychleji. Pokud ale bude rozhodovat čestná rada sdružení Prahy 1, může se lékař odvolat k ústřední čestné radě, tím se vyřízení stížnosti prodlouží.

Lékař může posléze podat proti rozhodnutí čestné rady správní žalobu, která má odkladný účinek. „To znamená, že do doby pravomocného rozhodnutí lékařského soudu není lékař rozhodnutím čestné rady vázán a může ordinovat,“ vysvětlil Kubek.

Ročně dostane ČLK kolem tisícovky stížností pacientů na lékaře, z toho třetina je na odborné pochybení a dvě třetiny na problémy v komunikaci či organizační problémy.

Policisté zatím případ vyšetřují jako přestupek, pokud se však potvrdí, že lékař někomu píchal injekce nebo předepsal nesprávné léky, může být i trestně stíhán pro obecné ohrožení.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!