Přejít na obsah

Prezident odsoudil lékaře: je to nepřijatelné vydírání

zpět
3.1.2011
václav klaus
zvětšitváclav klausZdroj: www.hrad.cz

václav klaus | Zdroj: www.hrad.cz

 

Prezident Václav Klaus si ve svém novoročním projevu vzpomněl i na lékaře: bohužel ne příliš v lichotivém světle. Odsoudil odborářskou akci Děkujeme, odcházíme a označil ji za nepřijatelné vydírání.

Velmi konkrétní a poměrně útočný. Tak mnozí označují novoroční projev prezidenta Václava Klause. V něm odsoudil všechny nespokojené lékaře s tím, že úprkem do ciziny porušují občanskou solidaritu a společnost vydírají.

„Občanskou solidaritu vnímejme v co nejširších souvislostech. A držme při sobě. Byly doby, kdy snad mělo jistý smysl odcházet „za lepším“ do ciziny, ale dnes tomu tak určitě není. Výzvy, aby se v některých profesích organizovaně, kolektivně a hromadně odcházelo do ciziny, jsou něčím, s čím se nemůžeme smiřovat. Je to nepřijatelné vydírání,“ dal Klaus jasně najevo, co si o akci myslí.

Zároveň připomněl známá varovná slova o opouštění vlasti z básně Viktora Dyka: „Opustíš-li mne, nezahynu. Opustíš-li mne, zahyneš!“ Podle Klause platí i v dnešním světě mobilů a internetu.

Engel: odchody lékařů jsou opodstatněné

Lékaři na Klausovu kritiku okamžitě zareagovali a líbit si ji příliš nenechali. Podle předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů (Lok-SČL) Martina Engela důvody odchodu lékařů z nemocnic existují a jsou čím dál znatelnější.

„Nabídky ze zahraničí jsou lákavé, před tím nejde zavírat oči a jestli někdo někoho vydírá, tak to je český stát nás lékaře špatným ohodnocením,“ doplnil Engel. To, že prezident Klaus ve svém novoročním projevu zmínil problém odchodu profesních skupin do zahraničí, přestože jmenovitě lékaře nezmínil, podle Engela znamená, že Klaus situaci vnímá jako závažnou.

Bude lépe

Klaus v projevu vyjádřil i naději v lepší zítřky. Podpořil současnou Nečasovu vládu a zdůraznil, že reformy jsou zcela nezbytné. Jeho předchůdce však o den později v předtočeném interview nadšení mírnil.

„Za třináct let, co jsem byl v úřadě, jsem poznal hodně ministrů zdravotnictví a ministrů práce a sociálních věcí. Všichni při prvním rozhovoru se mnou hovořili o plánované reformě zdravotnictví, důchodové a podobně,“ upozornil Václav Havel v České televizi.


Komentovat článek: Prezident odsoudil lékaře: je to nepřijatelné…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Prezident odsoudil lékaře: je to nepřijatelné…

Komentáře

dalších 157 komentářů
Zoolander NESOUHLASÍM  | 9. 01. 2011 16:01

Nesouhlasím s článkem. Jakákoliv kritika pana prezidenta je nesmyslná a nelogická. Pan profesor stojí vždy a důsledně na špatné straně, zastává se špatných lidí. V tomto je zcela zásadový. Nemůžeme chtít po člověku s jeho sebevědomím, aby toleroval nějaké rebelující lékaře. Jak si proboha někdo může myslet, že náš profesor, absolvent suverénně nejblbší vysoké školy za socialismu (tedy až za školou SNB) , bude fandit doktůrkům. To je ovšem hluboké nedorozumění. Tím, že ho kritizujete, vytváříte dojem, že by snad bylo teroreticky možné, aby se k tomu postavil jinak. Což by bylo vzhledem k jeho nechápavosti, netolerantnosti a aroganci bylo mnohem vážnějším problémem, než jeho proslov. Nebo si snad dokážete představit, že by prezident lékaře podpořil? Co by pak mohli dělat, jak by vypadali před rozumnými lidmi?

Jiri Wicherek násilné metody v bolševickém stylu  | 5. 01. 2011 01:24

Mily kolego, opet jste nazorne predvedl, ze Vy nepotrebujete nejaka doporuceni, abyste prestal s hysterií a vulgaritou. Vytrvale a slušne dokazete diskutujicimu prispevateli naznacit, ze je b...:-))

pepe.k mráz přichází z Hradu...  | 4. 01. 2011 22:31

Tuneldědek poučuje? A proboha koho? Kdo měl v listopadu 89 aspoň 20, tak musí zvracet... On, instalátor mafiánského kapitalismu a autor nesmrtelných bonmotů relativizujících zlodějny všeho druhu....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné