Prezident vetoval zákon o neziskových nemocnicích

Prezident Václav Klaus vetoval zákon o veřejných neziskových nemocnicích. O normě, kterou podporují ČSSD a KSČM, bude znovu hlasovat Sněmovna. Zákon už dříve drtivou většinou zamítnul Senát. Nyní je jasné, že se ještě před volbami musí najít nejméně 101 poslaneckých hlasů, které by prezidentovo veto přehlasovaly…

Zákon stanoví vznik sítě nemocnic, které budou mít automatický nárok na smlouvu s pojišťovnou.

V dopise předsedovi Sněmovny Lubomíru Zaorálkovi zdůvodnil prezident své rozhodnutí mimo jiné tím, že zákon nepřípustně zasahuje do vlastnických práv majitelů zdravotnických zařízení.

„Zákon ve své logice znamená opuštění principů, na kterých se celá naše společnost – a s ní i zdravotnictví – vyvíjely od listopadu roku 1989, to je na úctě k soukromému vlastnictví, k pluralitě vlastnických vztahů, ke svobodné volbě lékaře a zdravotnického zařízení. Zákon v této své podobě zdravotnictví destabilizuje, zbytečně rozděluje lékaře a další zdravotníky, vyostřuje politickou atmosféru v zemi a zneklidňuje pacienty a celou českou veřejnost,“ napsal Klaus.

Podle prezidenta se zákonem dříve nesouhlasila ani vláda

Prezident také připomněl, že se proti zákonu postavila značná část zdravotníků, nesouhlasí s ním ani krajské samosprávy a v Senátu byl zamítnut drtivou většinou.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Se svými výhradami proti předloze Klause v úterý seznámili představitelé krizového štábu zdravotníků. Zástupci lékařů, zubařů, lékárníků a asociace 160 z 200 nemocnic se snažili prezidenta od podpisu zákona odradit.

Podle Klause zákon původně zamítla i samotná vláda, když v prosinci 2004 označila poslanecký návrh za „nepropracovaný, nekomplexní, mající četné věcné a legislativní nedostatky“.

Prezident uvedl, že sama vláda tehdy varovala před tím, že by zákon „mohl vést k další eskalaci nehospodárnosti systému a neefektivnímu čerpání veřejných prostředků.“

www.Novinky.cz

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

K.Vaněček

Největší chybou ODS v 90.letech bylo,že hodila přes palubu inteligenci,zdravotníky a zejména lékaře,kteří mají ve společnosti nejvyšší kredit a obrovský vliv na veřejné mínění občanů. V podstatě v tom ODS pokračuje a tak opět nebude schopna sestavit vládu,jelikož by se dalo očekávat,že zdravotníci nadále budou decimováni ponižujícím oceněním své práce,ač si to někteří privátní lékaři s krátkou pamětí nemyslí,naivně se topoří v modré stafáži a nechají se vláčet

zájmovými skupinami. Kdo tomu rozumí,ví,že zákon o neziskových nemocnicích s tímto souvisí.

Jan Komarek

I dobre umysly byrokratu skonci fiaskem. Komunisti chteli taky obratit tok Volhy a by zavlazili poust. Vyvoj je tak rychly – za par mesicu bude seznam zastaraly. Ktery byrokrat se tim bude dlouhodobe zabyvat a za jake penize. Dnes seznam dodela bude jiny.

novak karel

velmi si vážím postoje pana presidenta,který se nezalekl soc.kom.kliky,která opět se snaží znárodnovat. Ačkoliv pracuji ve státní nemocnici jsem velmi spokojen i s výdělkem-ovšem musí se pracovat i něco přes čas a ne v 15.oo padla a všechny starosti stranou.

Chtěl bych,aby si

to kolegové uvědomili zvl.kteří si pamatují výdělky/za komunistické nadvlády /-připomínám těm,co mají krátkou pamět 7/slovy celých sedm Kč za pohotovost ve všední den/a nyní at srovnají kolikrát se hodinová mzda na služby zvýšila.

Pochopitelně i já bych chtěl vydělávat tak jako lékaří na západě od nás, ale to je již věcí vlády, kolik procent z HDP dá na zdravotnictví-nedávno jsem se dočetl.ve ZN, že např.v USA uvažují o 20%. A v tomto vidím hlavní příčinu finančních problémů ve zdravotnictví-kde je málo peněz-tak je také málo na přerozdělování a tam by se měla obracet nenávist oněch kritiků a odesilatelů příspěvků přede mnou.

Petr

Pane Nováku pracuji jako chirurg s veškerou zodpovědností související s výkonem chirurga po 10 letech v nemocnici, která je a.s., a mám základní plat 20000,- hrubého Kč včetně všech příplatků a osobních ohodnoceních, které je v a.s. 0. Nezlobte se, ale nejsem spokojený. O službách nyní hovořit nebudu, stejně navyšují plat pouze částečně za mnoho práce. Zákon o neziskových nemocnicích plně podporuji, tak jako naprostá většina kolegů zde v nemocnici. Pan prezident opět rozhodl stranicky.

novak karel

Pane Petřeje vidět,že jste si pozorně nepřečetl příspěvek do konce. Plačete nad cizím hrobem.Pan prezident rozhodl správně,ale vláda ne. Pokud vláda nezvýší procenta z HDP na zdravotnictví zbytečně se budete rozčilovat,nebot peněz do zdravotnictví bude stále méně. Je nutné si uvědomit,že pokud se zvýší finanční náklady na provoz všech neziskových zařízení,důsledek bude stejnýz naších daní se pokryjí dluhy nemocnic a výsledek bude stejný.

Prezident vetoval zákon o neziskových nemocnicích
Ohodnoťte tento článek!