Přejít na obsah

Při pandemii budou možná lékaři neschopenky vypisovat zpětně

zpět
23.10.2009
pero, podpis, smlouva
zvětšitpero, podpis, smlouvaZdroj: ehow.com

pero, podpis, smlouva | Zdroj: ehow.com

 

Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že v případě pandemie prasečí chřipky by nemocní lidé nemuseli chodit ven z domova, aby si došli k lékaři pro neschopenku. Praktici by ji mohli vystavit zpětně, a to až za sedm dní. Napsal to deník DNES, podle níž je motivem zvažovaného opatření zabránit při eventuální pandemii šíření nákazy.

„Hlavní hygienik o tom nyní jedná s ministerstvem práce a sociálních věcí, které řeší výplatu nemocenských dávek. Stačilo by zatelefonovat praktickému lékaři, informovat ho o příznacích nemoci a pro potvrzení neschopenky se dostavit až po několika dnech,“ uvedl deník.

Zaměstnavateli by v tom případě stačilo také jen nemoc telefonem oznámit a potvrzení přinést až po týdnu. Tato pravidla by ale podle DNESplatila dočasně. Nyní mohou lékaři vystavovat neschopenky s dvoudenní zpětnou platností.

Deník uvedl, že podobný krok udělala v létě Británie, kde kvůli viru zemřelo zatím nejvíc lidí v Evropě. „Jenže se ukázalo, že mnozí Britové si s výmluvou na nemoc jen prodlužují dovolenou,“ uvedla DNES.

Česko má zřejmě od čtvrtka první oběť prasečí chřipky. V Karlových Varech zemřela v nemocnici jedenatřicetiletá žena, u níž se projevovaly příznaky prasečí chřipky. Ve vážném stavu tam leží ještě jeden muž. Pacientka byla vážně nemocná, se srdečními problémy. Její stav byl vážný i bez chřipky.

Hygienici zatím v Česku potvrdili několik set nákaz prasečí chřipkou. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň ve čtvrtek v souvislosti s úmrtím pacientky v Karlových Varech uvedl, že situace ve výskytu onemocnění je v Česku stabilizovaná, týdně přibývá pár nemocných, očekávaná druhá vlna se nedostavila.

Opatření v ČR jsou stejná jako v ostatních zemích EU, vycházejí z doporučení Světové zdravotnické organizace. Část populace dostane vakcínu proti prasečí chřipce, lidé s vybranými diagnózami budou očkováni v první vlně v průběhu listopadu.


Autoři

ČTK

Komentovat článek: Při pandemii budou možná lékaři neschopenky…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Při pandemii budou možná lékaři neschopenky…

Komentáře

další 2 komentáře
Bohumír Neschopenky jako produkt neschopných byrokratů  | 25. 10. 2009 23:53

Pokud by politici měli zájem na fungování medicíny, nepřidávali by lékařům nesmyslné byrokracie! Zaměnění kladenských tiskopisů, k jejichž vystavení stačil jediný podpis lékaře, tiskopisy, které propisují to, co se propast nesmí, a nepropisují to, co se prosat musí, včetně podpisu lékaře, je excelentním příznakem neschopnosti našich politiků a našich úředníků. A když jsme je upozorňovali, že to podle jejich představ fungovat nemůže, snesla se na naše hlavy nevídaná arogance. Marně. Politici nedodržují zákony, lékaři nedodržují zákony, jděte do háje s takovýmto Kocourkovem!

Jiří Wicherek Hmmm,  | 23. 10. 2009 10:57

ministersti urednici se opet "blyskli". Jeste, ze se nevystavuji zpetne napr. zbrojni pasy... Za situace, kdy se prvni tri dny nemoci neplati, by, dle meho presvedceni (a svycarskych zkusenosti) zcela postacovalo, kdyby zamestnanec zamestnavateli jen oznamil, ze ochorel a zustal by doma bez zbytecneho papirovani. A to mozne zneuzivani ze strany nemocneho? No, s takovym zamestnancem by se nejspise kazdy zametnavatel pri nejblizsi prilezitosti rozloucil. Ne tak u nas. Proc nezamestnat, byt pitomostmi, lekare? Vzdyt jejich prace je prece tak uzasne levna....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné