Při pandemii budou možná lékaři neschopenky vypisovat zpětně

pero, podpis, smlouva

Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že v případě pandemie prasečí chřipky by nemocní lidé nemuseli chodit ven z domova, aby si došli k lékaři pro neschopenku. Praktici by ji mohli vystavit zpětně, a to až za sedm dní. Napsal to deník DNES, podle níž je motivem zvažovaného opatření zabránit při eventuální pandemii šíření nákazy.

„Hlavní hygienik o tom nyní jedná s ministerstvem práce a sociálních věcí, které řeší výplatu nemocenských dávek. Stačilo by zatelefonovat praktickému lékaři, informovat ho o příznacích nemoci a pro potvrzení neschopenky se dostavit až po několika dnech,“ uvedl deník.

Zaměstnavateli by v tom případě stačilo také jen nemoc telefonem oznámit a potvrzení přinést až po týdnu. Tato pravidla by ale podle DNESplatila dočasně. Nyní mohou lékaři vystavovat neschopenky s dvoudenní zpětnou platností.

Deník uvedl, že podobný krok udělala v létě Británie, kde kvůli viru zemřelo zatím nejvíc lidí v Evropě. „Jenže se ukázalo, že mnozí Britové si s výmluvou na nemoc jen prodlužují dovolenou,“ uvedla DNES.

Česko má zřejmě od čtvrtka první oběť prasečí chřipky. V Karlových Varech zemřela v nemocnici jedenatřicetiletá žena, u níž se projevovaly příznaky prasečí chřipky. Ve vážném stavu tam leží ještě jeden muž. Pacientka byla vážně nemocná, se srdečními problémy. Její stav byl vážný i bez chřipky.

Hygienici zatím v Česku potvrdili několik set nákaz prasečí chřipkou. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň ve čtvrtek v souvislosti s úmrtím pacientky v Karlových Varech uvedl, že situace ve výskytu onemocnění je v Česku stabilizovaná, týdně přibývá pár nemocných, očekávaná druhá vlna se nedostavila.

Opatření v ČR jsou stejná jako v ostatních zemích EU, vycházejí z doporučení Světové zdravotnické organizace. Část populace dostane vakcínu proti prasečí chřipce, lidé s vybranými diagnózami budou očkováni v první vlně v průběhu listopadu.

Při pandemii budou možná lékaři neschopenky vypisovat zpětně
Ohodnoťte tento článek!