Při pandemii nebude mít ČR vakcíny od Baxtera, který je tu vyrábí

Titulní obrázek

Na závod v Bohumile na Kolínsku se přitom podle médií spoléhalo. Česká vláda v původním pandemickém plánu počítala s vakcínami pro 60 procent obyvatel, v aktualizovaném plánu jsou vakcíny pro 25 procent obyvatel a pro stejný počet antivirotika Tamiflu a Relenza…

Americká farmaceutická firma Baxter, která vyrábí vakcínu proti prasečí chřipce také ve svém českém závodě, při pandemii Česko nezajistí. Na závod v Bohumile na Kolínsku se přitom podle médií spoléhalo. Česká vláda v původním pandemickém plánu počítala s vakcínami pro 60 procent obyvatel, v aktualizovaném plánu jsou vakcíny pro 25 procent obyvatel a pro stejný počet antivirotika Tamiflu a Relenza.

„Žádný kontrakt mezi společností Baxter a Českou republikou na dodávky vakcín A(H1N1) uzavřen nebyl,“ potvrdila ČTK mediální zástupkyně společnosti Baxter Jana Čechová.

Podle serveru tn.cz ministerstvo zdravotnictví vysvětlilo odstoupení od jednání s Baxterem tím, že firma nebyla včas schopna zaručit, že je vakcína bezpečná a kdo ponese rizika za případné vedlejší účinky. „Je to škoda, ale bohužel, firma Baxter nebyla schopná ve chvíli, kdy jsme sbírali nabídky, potvrdit, že bude dodávat registrovanou vakcínu,“ řekla ministryně Dana Jurásková.

Jednání s Baxterem potvrdil v rozhovoru pro Rádio Česko i hlavní hygienik ČR Michael Vít. Podle něj firma oznámila, že pro rok 2009 má plně objednané zakázky z jiných států. Ministerstvo podle Víta jednalo i s dalšími firmami. V současné chvíli se chystá k podpisu smluv s firmami Novartis a GlaxoSmithKline. Podle Milana Klimka z Novartisu by smlouva měla být podepsána během několika následujících dnů.

Podle informací ČTK nabízel Baxter ještě na jaře ministerstvu zbytek volných kapacit v bohumilské továrně. Ministerstvo však prý dodnes jasně nesdělilo, že má o ně zájem. Baxter prý vyjednával s ministerstvem již několik let, od doby, kdy hrozila ptačí chřipka. Už tehdy prý nabízel české vládě své volné kapacity k využití.

V současné době má Baxter uzavřeny smlouvy s pěti státy na 80 milionů dávek, jsou mezi nimi Velká Británie, Irsko a Nový Zéland. „Vakcíny se nedodají najednou, ale postupně tak, jak to umožní výrobní technologie a růstové charakteristiky virového kmene A(H1N1),“ uvedla Čechová.

ČTK

Při pandemii nebude mít ČR vakcíny od Baxtera, který je tu vyrábí
Ohodnoťte tento článek!