Při porodech se užívá zakázaná metoda

miminko, dítě, porod

Čeští porodníci používají nebezpečný postup, který může mít katastrofální následky. Takzvaná Kristellerova exprese spočívá v tom, že lékaři při porodu tlačí nastávajícím maminkám na břicho. Jasná pravidla jak – a zda vůbec – metodu aplikovat, neexistují. Reportéři ČT natočili dva případy, které skončily tragicky.

Janě Pospíšilové se rázem změnil život. Úspěšná a sebevědomá manažerka během zpackaného porodu málem zemřela a následky si ponese navždy. „Praskla mi děloha a byla jsem pět dní v umělém spánku. Pak mě probudili a z povídání manžela jsem zjistila, že mi dávají asi deset procent na přežití.“ Ona i dítě naštěstí přežily.

Podobný osud potkal také manžele Dunovské. I paní Dunovské při porodu praskla děloha. Novorozený syn krátce po porodu zemřel. Oba případy mají jedno společné: při porodu oběma matkám tlačily porodní asistentky se souhlasem lékařů na břicho.

Byla opakovaně operována, přišla o řadu orgánů

„Najednou se tam objevila velká sestra, lékař na ni kývnul, přivázali mi nohy a řekli: 'Tak a jedem!' Pak mi loktem začala velkou silou úplně hrnout břicho. Vůbec jsem nemohla dýchat, tlak byl strašně velký. Ucítila jsem obrovskou nepřirozenou bolest,“ vzpomíná paní Pospíšilová.

Prasklou dělohou začalo paní Pospíšilové peklo na zemi. „Musela být opakovaně operována. Přišla o řadu orgánů, o dělohu, vejcovody a vaječníky. Trpěla neprůchodností střev a musela podstoupit další operaci, byla jí odebrána část střev. Prošla septickým šokem, při urgentních resuscitacích, kdy se jí pokoušeli zavést trubičku, která usnadní dýchání, jí byly vylámány zuby,“ říká obhájce poškozených rodin Mario Švehelka.

Manželé Pospíšilovi se obrátili na ministerstvo zdravotnictví. Případ řešila Ústřední znalecká komise. „V tomto případě komise posuzovala dvanáct základních postupů při léčbě pacientky. Bohužel u osmi z těch postupů konstatovala, že nebyly zcela v pořádku,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Metoda je považována za zapovězenou

Podle komise mohou za hrozné komplikace pani Pospíšilové chyby lékařů. Ministerstvo podalo trestní oznámení a případ byl publikován v odborném tisku, aby se ostatní lékaři mohli z případu poučit. „Byla tam použita takzvaná Kristellerova exprese a její použití hodnotila komise negativně,“ dodává Sršeň.

Celý článek i pořad Reportéři najdete ZDE.

Při porodech se užívá zakázaná metoda
Ohodnoťte tento článek!