Příbramsko – pohotovost je zbytečný luxus

Lékařská služba první pomoci na Berounsku a Hořovicku prošla v posledních letech velkými změnami. Podle odborníků stojí mnoho peněz a je zbytečná. Praktičtí lékaři by se totiž měli o pacienta starat i po pracovní době za stolem ve své ordinaci…

Beroun, Hořovice – Lékařská pohotovost byla zřízena za minulého režimu a přežila až do současné doby. Je však drahá a odborníci ji považují za zbytečný luxus.

„Vykonává pro pacienta službu, která by měla být záležitostí konkrétního praktického lékaře. Tím se stává značně neekonomickou,“ uvedl vedoucí Oblastního střediska záchranné služby Příbram Čestmír Kalík.

Dříve byla lékařská pohotovost v Berouně i v Hořovicích ve všední dny od 17 do 7 hodin a o víkendech a svátcích nepřetržitě.

Nyní je pohotovost jen v Berouně a její provoz je značně omezen. Ve všední dny je zde lékař od 17 do 22 hodin, o víkendech a svátcích od 7 do 22 hodin. Návštěvní služba byla zrušená úplně.

„Pohotovost měla opodstatnění v době, kdy neexistovala záchranná služba. Ta nyní zajišťuje neodkladnou pomoc pacientům v bezprostředním ohrožení života nebo zdraví. Ostatní potíže, které počkají, patří do ordinace praktických lékařů,“ vysvětlil zkušený lékař Čestmír Kalík.

Podle jeho slov lze pohotovost označit za prodlouženou pracovní dobu praktických lékařů. Ovšem za peníze daňových poplatníků přidělené krajskému úřadu.

Odborníci ze zdravotnictví tvrdí, že situace se brzy nezmění. Politici se totiž musí k tomuto problému postavit čelem a nelobovat za něco, co je zbytečné. V zahraničí se osvědčil model, podle kterého vždy na jednom území slouží například jeden z pěti lékařů v regionu.

Obětním beránkem současné situace se stává záchranná služba. Je totiž velmi jednoduché při volání na tísňovou linku slovně zhoršit zdravotní stav pacienta. Záchranka nemůže takové oznámení podcenit a posádka i s lékařem okamžitě vyjede. Tím se ale záchranka prodražuje.

„Z výrazné redukce pohotovostní služby jsme měli obavu. Lidé si však zvykli, že služba není pro lehčí případy dostupná,“ řekl Čestmír Kalík.

Mnozí lidé redukci pohotovostní služby razantně odmítají. Argumentují tím, že do zdravotnictví nesmí pronikat ekonomika na úkor pacientů. Odborníci však před podobnými úvahami varují.

„Pokud budeme finanční prostředky utrácet za něco, co je zbytečné, nezbydou peníze na nutnou zdravotní péči. v takovém případě by mohla být vážně ohrožena kvalita péče o pacienta,“ shodují se mnozí lékaři i ekonomové.

Vzhledem k ekonomické situaci státu totiž nelze očekávat, že do zdravotnictví půjde podstatně více peněz. Řešení je tedy ve vnitřních úsporách v rámci rezortu. Omezení pohotovosti je jednou z cest.

Mnoho lidí chodí na pohotovost jen proto, že nechtějí čekat u praktických lékařů,“ uznal jeden z doktorů.

Liteňsko a blízké okolí je jedinou oblastí na Berounsku a Hořovicku, kde funguje návštěvní služba pohotovosti. Zajišťuje ji soukromá Záchranná služba Trans Hospital Řevnice.

„Pokud ale pacient přijede přímo do ordinace, nerozlišujeme, odkud je,“ řekl ředitel Bořek Bulíček.

BOHUMIL TARABA Berounský deník

Ohodnoťte tento článek!