Přibývá lékařů, kteří nevybírají poplatky

Titulní obrázek

Zdravotní pojišťovny nevědí, jak postihnout lékaře a nemocnice, které se rozhodnou nevybírat od části pacientů poplatky. „Pokud všechny ostatní platby vybírají, ovšem z povinnosti platit zprostí například jen děti, bude velmi obtížné je sankcionovat,“ řekla Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra…

<i.Zdravotní pojišťovny netuší, jak donutí rebelující doktory vybírat poplatky od všech

Zdravotní pojišťovny nemají nástroje, jak postihnout lékaře a nemocnice, které se rozhodnou nevybírat od části pacientů poplatky.

„Pokud všechny ostatní platby vybírají, ovšem z povinnosti platit zprostí například jen děti, bude velmi obtížné je sankcionovat,“ řekla deníku Hana Kadečková, mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Soukromé společnosti se totiž mohou hájit například tím, že jde o věrnostní bonus.

Lékařů i zdravotnických zařízení, jež se snaží vyjmout z poplatků některé skupiny obyvatel ovšem stále přibývá. K soukromé česko- německé horské nemocnici Krkonoše ve Vrchlabí se přidávají i další zdravotnická zařízení včetně jednotlivých lékařů. „Domnívám se, že když Ústava České republiky hovoří o bezplatném zdravotnictví, pacient by neměl u lékaře platit žádný poplatek,“ řekl Deníku Petr Bouzek, praktický lékař v Dubňanech na jihomoravském Hodonínsku. A svého přesvědčení se drží, zatím žádný poplatek nevybral. „Lékař musí mít sociální cítění,“ dodal Bouzek. Pražský chirurg Bohdan Babinec se rozhodl vyjmout z plateb děti do 18 let a nepracující důchodce. Další chirurg Jindřich Mach nevybírá peníze od důchodců. „Ještě jsem se nerozhodla, kterou skupinu plateb zprostím,“ uvedla kožařka Alevtina Kropotkina z Prahy 6. Poplatky zatím nevybírá krajská nemocnice v Liberci, o výjimce uvažuje i soukromá porodnice v Neratovicích.

Zdravotní pojišťovny mají sice podle zákona možnost uložit pokutu až do výše 50 tisíc, ovšem musejí zvážit míru závažnosti porušení zákona, a také okolnosti. „A to je hodně široký pojem. My nejprve upozorníme na porušení, vyšleme do zařízení kontrolu a teprve potom budeme rozhodovat o sankcích,“ sdělila Deníku Jana Víšková, mluvčí VZP.

Proti cílenému nevybírání poplatků prý budou tvrdě postupovat. „Ti, kteří avizují nevybírání poplatků a vůči ostatním tak vytvářejí nekalou konkurenci, budeme postihovat velmi tvrdě a podle zákona,“ dodala Víšková.

Jitka Zadražilová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!