Přibývá lékařů, kteří s námi chtějí spolupracovat proti korupci

Titulní obrázek

„Přibývá lékařů, kteří se rozhodli s námi neanonymně spolupracovat. Vadí jim současné praktiky farmaceutických firem, takže jsou pro nás zdrojem informací o možné korupci,“ říká v rozhovoru pro Zdraví.Euro.cz Václav Láska z organizace Transparency International. Tato organizace jako první podala trestní oznámení kvůli korupčnímu jednání ze strany farmaceutické firmy…

Rozhovor Zdraví.Euro.cz

Minulý týden podala organizace Amnesty International trestní oznámení na jednání zástupců společnosti

Apotex. „V dané chvíli byla ingerence zvenčí nezbytná, protože všichni – daná firma, lékaři, SÚKL – konstatovali, že je všechno v pořádku. Podle nás však všechno v pořádku rozhodně není. Protože žádný slabší krok nefungoval, museli jsme přistoupit k trestnímu oznámení,“ říká v rozhovoru pro Zdraví.Euro.cz Václav Láska z organizace Transparency International (TI).

Proč začala Transparency International šetřit právě kauzu zájezdů pro lékaře od firmy Apotex?

V této kauze byly důkazy přímé provázanosti toho, co firma lékařům dává, a co zato očekává. Lékaři se měli písemně zavázat k tomu, že díky placené cestě do Keni budou předepisovat léky právě od této firmy. U všech ostatních kauz z prostředí medicíny tato přímá provázanost chybí. Závazek není tak zjevný – ačkoliv o něm všichni vědí, není takhle explicitně vyřčen.

Podali jste trestní oznámení na firmu Apotex na základě informací z Hospodářských novin nebo jste rozjeli vyšetřování nezávisle na médiích?

My jsme o této kauze věděli a dělali jsme si ještě vlastní šetření ze svých zdrojů.

O jaké zdroje šlo?

Řada lidí s námi mluvila pouze pod podmínkou anonymity. Slíbili nám, že jakmile se s tímto případem bude policie seriózně zabývat, vystoupí z anonymity. Zatím ale nebudou riskovat své postavení nebo nevraživost kolegů a podobně. Existují lékaři i jiní odborníci ze zdravotnictví, kteří jsou ochotni s námi spolupracovat. Dokonce se našli lékaři, kteří se po naší tiskové konferenci rozhodli s námi spolupracovat neanonymně.

Je to tedy tak, že jsou vaším zdrojem lékaři, které firmy oslovily s podezřelou nabídkou a oni se rozhodli o tom informovat Transparenci International?

Přesně tak. Jsou to lékaři, kteří tyto praktiky farmaceutického průmyslu znají, odmítají je a vadí jim, že existují.

Je případ Apotex jediný, který Transparency International řeší?

Určitě se nejedná o jediný případ z této branže. Víme o dalších, sledujeme další případy a čekáme, jak se vyvinou.

Jak by měl podle vás případ Apotex dopadnout, aby se z něj ostatní farmaceutické firmy a lékaři „poučili“? Jaký trest by měl podle vás následovat?

Nám nejde o to, aby byl v této kauze někdo potrestán. My chceme, aby policie stanovila, jaký typ jednání je v tomto ohledu trestným činem. Policie by měla říci, zda jednání, kdy farmaceutické firmy nabízejí něco lékařům a podmiňují to jiným závazkem, naplňuje skutkovou podstatu trestného činu. Policie má možnost někoho obvinit nebo kauzu odložit. A nám je o to, aby policie buď obvinila příslušné osoby, nebo pokud kauzu odloží, aby odůvodnila proč. Pokud policie řekne, že takové jednání není trestným činem, tak je to pro nás také informace, něco, čeho se můžeme chytit.

Nad transparentností vztahů mezi lékaři a farmaceutickými firmami má dohlížet Státní ústav pro kontrolu léčiv. Právě SÚKL může udělit lékařům či firmám za podobné chování sankce. Zabývá se TI tím, zda jsou kontrolní a sankční mechanismy SÚKL dostatečné?

Zatím jsme v této fázi dostatečnou činnost SÚKL nezkoumali.

A budete?

Já si myslím, že určitě. Obecně bych ale chtěl říct, že Transparency International nechce působit nějak inkvizičně. Cílem bylo, aby se o této kauze začalo mluvit. Odezva na zveřejnění tohoto případu nás překvapila, je větší než jsme očekávali. V dané chvíli byla ingerence zvenčí nezbytná, protože všichni – daná firma, lékaři, SÚKL – konstatovali, že je všechno v pořádku. Podle nás však všechno v pořádku rozhodně není. Protože žádný slabší krok nefungoval, museli jsme přistoupit k trestnímu oznámení.

Lékaři se v diskusích na našem webu ptají, proč se TI zabývá takovými – z finančního hlediska „drobnými“ – kauzami jako je Apotex, ale kauzy typu akcie Stanislava Grosse vaší instituci prý nezajímají…

Rozhodně to není pravda. Určitě pátráme i po případech z vysoké politiky. Aktuální příklad za všechny – před dvěma měsíci jsme vydali zprávu ohledně ministerstva financí , konkrétně problém nezveřejnění smlouvy s Nomurou. Takže stačí si jen pročíst zprávy na našem webu a zjistíte, že kauza Apotex je jen jedna z řady těch, kterým se věnujeme.

Iva Bezděková, www.Zdravi.Euro.cz

Přibývá lékařů, kteří s námi chtějí spolupracovat proti korupci
Ohodnoťte tento článek!