Přejít na obsah

Přidáno dostanou sestry ve všech nemocnicích

zpět
1.6.2009

Sestry v krajských nemocnicích dostanou stejně jako jejich kolegyně ve státních nemocnicích od července přidáno. Každá by měla dostat zhruba o 2500 korun více. Zástupci Asociace krajů na jednání s ministryní zdravotnictví Danou Juráskovou potvrdili, že peníze, které nemocnice v majetku krajů dostanou od zdravotních pojišťoven navíc, použijí právě na zvýšení platů...

Pro navýšení mezd zdravotnického personálu chce Ministerstvo zdravotnictví vyjednat se zdravotními pojišťovnami částku v objemu 1 až 1,2 miliardy korun, tyto prostředky by měly být použity ještě v tomto roce. „Dali jsme dnes gentlemanský příslib, že peníze navíc dáme do platů,“ uvedl po jednání hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Ministerstvo zdravotnictví tento příslib ocenilo. „Jsem rád, že zástupci krajů přislíbili, že tyto prostředky navíc opravdu použijí na zvýšení mezd ve svých zdravotnických zařízeních a nebudou čerpány na jiné účely,“ uvedl první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Hejtmani snahu ministerstva ocenili, připomněli ale, že finanční prostředky nebudou dostačující. Kraje tak budou muset hledat i ve svých rozpočtech. „Rozhodně ale mzdy zvyšovat budeme, aby nám neodešly sestry do státních nemocnic, kde se přidávat bude,“ prohlásila hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová.

Dáme jen tolik, kolik dostaneme

První náměstek ministryně Marek Šnajdr upřesnil, že sestry dostanou o 15 procent více a lékaři o sedm procent. Ministerstvo podle Šnajdra prosadí prostřednictvím zástupců státu ve správních radách zdravotních pojišťoven, aby pojišťovny navýšily úhrady nemocnicím. Navýšení tarifních platů sester o 15 procent ve státních nemocnicích schválil na svém posledním zasedání počátkem května předchozí kabinet. Zdravotní pojišťovny na to mají připravenou zhruba miliardu korun. Krajská zařízení, akciové společnosti a soukromé nemocnice mají vlastní systém odměňování a neřídí se tarifními tabulkami, jež vydává vláda. Pokud by ale sestrám také nepřidaly, hrozí jejich odliv do státních nemocnic. „Jsme si vědomi, že jako hejtmani musíme zajistit péči na náležité úrovni. Sestry v některých krajích výrazně chybějí. Od 1. července to bude pionýrské, zkušební a budou následovat další jednání, aby se personálně péče zajistila,“uvedla Emmerová. Novotný podotkl, že jeho kraj dá peníze do platů zdravotníků, ale „jen do výše, do které je dostane“.

V Česku pracuje zhruba 90.000 sester, z nich 37.000 v nemocnicích. Největší problém s odchody sester je právě v lůžkové sféře. Podle šetření České asociace sester (ČAS) chybí českému zdravotnictví až 6000 sester. Kvůli jejich nedostatku musela řada nemocničních oddělení omezit provoz. Scházejí zejména pediatrické sestry a sestry intenzivní péče. Chybějící počty nedoplnily ani pracovnice z ciziny.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Přidáno dostanou sestry ve všech nemocnicích

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Přidáno dostanou sestry ve všech nemocnicích

Komentáře

dalších 18 komentářů
xxx Re:Jak zastavit devastaci?  | 3. 06. 2009 07:22

Jen se bojím, sestři, že musítev změnit obor - toho se pod současnými vedeními nemocnic nedočkáte - neboť: A/ není politická vůle něco měnit, když jsou všichni spokojeni - respektive neprojevují svoji nespokojenost B/ výše platů vedení nemocnic a takymanažerů je dostatečná na to, aby vyhrožovali podřízeným ztrátou zaměstnání a pokud máte hypotéku, pujčku, děti - tak si to rozmyslíte. C/ v obecné rovině chování pacientů a rodičů dětí je založeno na tom, co vidí v našich mediích - takže spíše očekávejte žaloby + stížnosti - pochvaly - nebo osobní hodnocení se již nenosí...

jiri k.k.k. Re:Re:Re:tak kolik?  | 2. 06. 2009 15:56

ze by pridali i privatnim- tedy zvedli hodnotu bodu, o tom se nam vsem muze jen zdat..

Petr Bouzek Re:Re:Musí to jít až na dno  | 2. 06. 2009 10:18

Dno je ještě daleko, ale asi ho dosáhneme. Zatím stále klesáme.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné