Přidáno nedostali ani ve fakultních nemocnicích, Heger má dva měsíce

Ilustrační foto; lékař, hodiny, přesčasy

Dva měsíce dostala od lékařských odborů vláda Petra Nečase na to, aby vyřešila neuspokojivou situaci kolem platů zdravotníků. Ti žádají revizi a případně přepracování úhradové vyhlášky tak, aby zaměstnavatelům umožnila realizovat navýšení platů o – ministrem Leošem Hegerem – slíbených 6,25 %.

Přestože loňská dohoda Lékařského odborového klubu (LOK-SČL) zněla „10% zvýšení platů všem zdravotníkům v roce 2012“, odboráři po poměrně poklidných protestech v závěru roku nakonec přistoupili na příslib kompromisního navýšení 6,25 % od 1. ledna s tím, že zbytek ministerstvo dorovná v průběhu roku.

Peníze nemají jisté ani ve fakultních nemocnicích

Avšak ani toto navýšení zatím nebylo realizováno a podle předsedy LOK-SČL Martina Engela k němu nedošlo dokonce ani ve všech fakultních nemocnicích a ostatních přímo řízených zařízeních.

„Pan ministr nám předkládal tabulky, které bohužel nebyly pravdivé. Ve kterých měl, že ve všech fakultních nemocnicích bylo zvýšení platů zrealizováno a že je to všude po dohodě s místními odborovými organizacemi,“ sdělil na včerejší tiskové konferenci Engel.

Zdravotníci nedostali přidáno například ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, kde bylo podle informací LOK-SČL zaměstnancům původně přislíbeno 3,25 %, ale nakonec prý nedostanou nic. Ale problémy mají i v pražských fakultních nemocnicích.

„Ve Všeobecné fakultní nemocnici existuje dohoda zatím jen na dva měsíce; v IKEM to prý začnou vyplácet až zpětně v pololetí; ve Fakultní nemocnici v Motole je zase zajímavá ingerence přednostů, kteří tam budou rozhodovat o výši pro jednotlivé lékaře,“ uvedl problematické příklady předseda LOK-SČL.


Dnešní vyjádření ředitele Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně k tiskové konferenci LOK-SČL – ZDE


V krajích zvýšil mzdy jen Agel

Nejméně jisté peníze mají zdravotníci v nemocnicích zřizovaných kraji, městy a dalšími zřizovateli. Jak již minulý týden uvedly zástupkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče – v drtivé většině těchto zařízení nedošlo k žádnému navýšení mezd. Podle aktuálních informací však přeci jen v některých nemocnicích v krajích k jistému nárůstu mezd došlo.

„K navýšení došlo pouze v nemocnicích, které má v gesci Agel, a to jen o 2 procenta. Zde to navýšení mají ve vnitřních předpisech a kolektivní smlouvě, kterou uzavřeli bez ohledu na platnost memoranda,“ vysvětlil předseda Engel.

Podle neověřených informací si o 3 % polepšili i zdravotníci v liberecké nemocnici.

Z žádné další menší či krajské nemocnice podle předsedy lékařských odborů pozitivní zprávy ohledně navyšování platů nepřišly.

MZ: Průměrný příjem zdravotníků vzroste

Na informace o problémech ve fakultních nemocnicích ministerstvo reagovalo ústy svého mluvčího Vlastimila Sršně.

„Tady je potřeba si uvědomit, že úhradová vyhláška, jejímž prostřednictvím ministerstvo zdravotnictví může ovlivňovat tok peněz do zdravotnictví, výrazně zvýhodňuje menší a krajské nemocnice na úkor těch, které přímo řídí ministerstvo,“ zopakoval stěžejní argument ministerstva Sršeň, podle něhož memorandum neříká nic o tom, že by se platy měly zvednout už od 1. ledna.

„Pokud nějaká nemocnice realizuje zvýšení platů tak prostřednictvím pololetních prémií, tak to znamená, že to zvýšení tam jednoznačně bude,“ ujistil Sršeň.

Engel: Oceňujeme přístup premiéra

Zdravotnická trojka minulý týden jednala s premiérem Petrem Nečasem, kterému přednesla svůj návrh na řešení nastalé „patové“ situace. Tím by podle odborů měla být revize případné přepracování úhradové vyhlášky tak, aby zaměstnavatelům v krajích umožnila realizovat navýšení platů v nemocnicích.

„Musíme říci, že jsme postoj premiéra Nečase uvítali, protože se k našim návrhům postavil korektně. Jednak inicioval možnost revize úhradové vyhlášky a samozřejmě podpořil i naše snahy o objektivizaci – aby se prověřila situace v několika vybraných nemocnicích,“ chválil premiéra Engel.

LOK-SČL dává vládě vyřešení této situace čas do 23.dubna, neboť na následující den plánuje mimořádný sněm, na kterém by se měl dohodnout na dalším postupu.

„Buď s uspokojením konstatujeme, že věci probíhají tak jak mají a že se vše podařilo vrátit do těch kolejí, které byly dohodnuty, nebo budeme muset přijmout rozhodnutí, jak se k té situaci postavíme a rozhodnout o dalším osudu, to znamená i o protestních akcích,“ naznačil možné varianty Martin Engel.

Změna úhradové vyhlášky je protizákonná, tvrdí ministerstvo

Možnost smírného vyřešení sporu mezi zdravotníky, ministerstvem zdravotnictví a vládou však zpochybnila slova ministerského mluvčího Sršně, podle kterého je změna vyhlášky nereálná.

„Je to v zásadě protizákonná záležitost. Kdokoli by to pak podal jako rozklad, tak by pak ta věc byla v podstatě neplatná,“ uvedl v rozhovoru pro Českou televizi Hegerův mluvčí a ohradil se proti ultimátu LOK-SČL.

„Přiznám se, že ta dvouměsíční lhůta je pro nás celkem překvapení. Vypadá to, že Lékařský odborový klub chce opět vydírat své mzdy prostřednictvím pacientů,“ dodal.

Podle předsedy Engela je to ale právě ministerstvo a jeho reformní činnost, která ohrožuje zdravotní péči v České republice a tedy i pacienty.

Prostředky, jež se ministerstvu podařilo díky protikorupčním opatřením a změnám lékové politiky ušetřit, představují podle šéfa lékařských odborů jen zlomek úspor, které by byly třeba. Například v lékové politice by dle Martina Engela by se měly úšetřit ne jednotky, nýbrž desítky procent.

„Namísto skutečně účinných protikorupčních opatření se ministr, pro mě naprosto nepochopitelně, zabývá snižováním počtu lékařů a s tím souvisejícím zvyšováním dojezdových dob, kdy se lidé dostanou k lékaři, což jasně povede k omezení zdravotní péče a zhoršení situace nás všech – protože pacienty jsme v podstatě všichni,“ konstatoval.


Unknown media type: poll
Ohodnoťte tento článek!