Přejít na obsah

Příhraničí ohlídá lékař z Rakouska

zpět
2.6.2010
pohotovost, záchranka, nemocnice, chodba
zvětšitpohotovost, záchranka, nemocnice, chodbaZdroj: www.1trustedpharmacy.com

pohotovost, záchranka, nemocnice, chodba | Zdroj: www.1trustedpharmacy.com

 

K dopravní nehodě v příhraničí na území Břeclavska jedou záchranáři z Rakouska. A naopak. Rakouští pacienti jezdí do břeclavské nemocnice na pojišťovnou placený rentgen či chirurgické zákroky.

Za pár let to možná bude každodenní obrázek. Společnou výpomoc v oblasti zdravotnictví na území Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska řeší už rok projekt Zdraví. A jeho dosavadní výsledky projednali včera zástupci jednotlivých složek. Jedna z pracovních skupin se zabývá výjezdy záchranářů na území druhého státu.

„Na Břeclavsku by se spolupráce záchranářů týkala případů, kdy by se v příhraničních oblastech stalo něco závažného, nač by nám nestačily vlastní síly. Naskytla by se tak možnost využití pomoci z druhé strany,“ vysvětlil radní Jihomoravského kraje zodpovědný za zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

Jak dodal, lékaři jezdící v sanitkách se účastní také jazykových kurzů. Projekt Zdraví To potvrdil i ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Milan Klusák.

„Máme za sebou asi půlku práce. Zabývali jsme se jak legislativními podmínkami poskytování péče na území Rakouska, tak i technickým vybavením. Řešili jsme záležitost jazykovou, máme připravenou speciální jazykovou příručku tak, aby mohli záchranáři s pacientem správně mluvit,“ uvedl Klusák.

Už nyní však mohou čeští i rakouští záchranáři v mimořádných situacích pomoc svých kolegů využívat. A to právě v případech, kdy by sami nedokázali problém v příhraničí vlastními silami zvládnout.

Podle Ryšavého by vzájemná součinnost záchranářů mohla začít do dvou let. Záleží hlavně na dořešení podmínek, za jakých bude vše fungovat.

„Nicméně projekt slouží i k popsání těchto problémů a hledání cest, jakým způsobem služby zaplatit. Také můžeme dojít k závěru, že ji hradit nebudeme, že to bude jakýsi druh výpomoci,“ prozradil radní.


Klíčová slova

Autoři

Eliška Windová, Regionální deník

Komentovat článek: Příhraničí ohlídá lékař z Rakouska

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Příhraničí ohlídá lékař z Rakouska

Komentáře

1 komentář
ola dodatek  | 2. 06. 2010 12:59

Patřilo by se napsat např., proč rakouští pacienti chodí na rtg do ČR- protože to stojí rakouskou pojišťovnu méně peněz. Pro informaci - rtg vyšetření např. kotníku stojí v Rakousku 50 euro. Na druhou stranu by bylo zajímavé čitatelům říct, kolik zaplatí česká zdravotní pojišťovna za výjezd rakouské sanitky do ČR. Pokud jsou ty ceny různé( ve srovnání co platí české sanitce), tak je to porušení zákona - dvojí ceny za tentýž úkon.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné