Příhraničí ohlídá lékař z Rakouska

K dopravní nehodě v příhraničí na území Břeclavska jedou záchranáři z Rakouska. A naopak. Rakouští pacienti jezdí do břeclavské nemocnice na pojišťovnou placený rentgen či chirurgické zákroky.

Za pár let to možná bude každodenní obrázek. Společnou výpomoc v oblasti zdravotnictví na území Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska řeší už rok projekt Zdraví. A jeho dosavadní výsledky projednali včera zástupci jednotlivých složek. Jedna z pracovních skupin se zabývá výjezdy záchranářů na území druhého státu.

„Na Břeclavsku by se spolupráce záchranářů týkala případů, kdy by se v příhraničních oblastech stalo něco závažného, nač by nám nestačily vlastní síly. Naskytla by se tak možnost využití pomoci z druhé strany,“ vysvětlil radní Jihomoravského kraje zodpovědný za zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

Jak dodal, lékaři jezdící v sanitkách se účastní také jazykových kurzů. Projekt Zdraví To potvrdil i ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Milan Klusák.

„Máme za sebou asi půlku práce. Zabývali jsme se jak legislativními podmínkami poskytování péče na území Rakouska, tak i technickým vybavením. Řešili jsme záležitost jazykovou, máme připravenou speciální jazykovou příručku tak, aby mohli záchranáři s pacientem správně mluvit,“ uvedl Klusák.

Už nyní však mohou čeští i rakouští záchranáři v mimořádných situacích pomoc svých kolegů využívat. A to právě v případech, kdy by sami nedokázali problém v příhraničí vlastními silami zvládnout.

Podle Ryšavého by vzájemná součinnost záchranářů mohla začít do dvou let. Záleží hlavně na dořešení podmínek, za jakých bude vše fungovat.

„Nicméně projekt slouží i k popsání těchto problémů a hledání cest, jakým způsobem služby zaplatit. Také můžeme dojít k závěru, že ji hradit nebudeme, že to bude jakýsi druh výpomoci,“ prozradil radní.

Ohodnoťte tento článek!