Přejít na obsah

Prima: Ministerstvo prověří skladování pupečníkové krve

zpět
19.1.2007

Podle transplantačního zákona nelze použít pupečníkovou krev z banky v zahraničí. Obě komerční krevní banky, jež v Česku působí, navíc nejsou ani na seznamu tkáňových bank, ze kterých ministerstvo povolilo krev odebírat...

Ministerstvo zdravotnictví prověří, jak je v Česku nakládáno s pupečníkovou krví.

Uvedla to televize Prima.

Pupečníková krev se odebírá z pupečníkové šňůry po narození dítěte. Může pomoci při léčbě leukemie, poruch metabolismu nebo imunity. V České republice ji odebírají i komerční firmy.Související články:
V hlavní roli krev
Pupečníková krev na prodej
Lékaři nabízejí rodičkám uskladnění pupečníkové krve

Nabízejí za finanční úhradu její zpracování a uchování pro budoucí využití. Podle některých lékařů však firmy neinformují o možnostech použití pupečníkové krve zcela korektně, protože mnohé nabízené možnosti jsou dosud pouze ve fázi výzkumu.

Soukromé firmy požadují podle Primy za uskladnění krve desítky tisíc korun. Ve veřejné bance lze krev uložit anonymně a bezplatně. Z komerční banky lze ale později odebrat přímo svou vlastní krev.

Při jejím použití je však podle části odborné veřejnosti léčebný efekt sporný.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Prima: Ministerstvo prověří skladování…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Prima: Ministerstvo prověří skladování…

Komentáře

další 2 komentáře
Irena mezinárodní výměna ?  | 29. 09. 2011 12:49

Že nelze použít pupečníkovou krev z banky v zahraničí? Jak by tedy mohla fungovat mezinárodní výměna transplantátů, které se účastní i naše Banka pupečníkové krve?

Irena aktuálně  | 15. 04. 2011 16:00

Na území ČR smí působit v oblasti odběrů pupečníkové krve pouze subjekty, které splňují náročné požadavky zákona. ( Zákon 296/2008 Sb. o zajištění jakosti a bezpečnosti lidských tkání a buněk určených k použití u člověka (v tomto případě se jedná o uchování kmenových buněk z pupečníkové krve). Tento zákon objasňuje odborné požadavky a vymezuje zodpovědnost pro všechny subjekty působící v této oblasti. Praktické směrnice byly definovány, kontrolní a licenční postupy byly stanoveny prováděcí vyhláškou.) Bezplatné darování do veřejné banky (Banky pupečníkové krve) je určeno pro mezinárodní dárcovský projekt (BMDW), nikoliv pro potřeby dítěte, kterému byla krev odebrána, jak by se po přečtení článku mohlo zdát. Proces zpracování a uskladnění pupečníkové krve je poměrně nákladný a v případě vlastního uchování je bohužel nutné, aby tyto náklady uhradila rodina dítěte(pojišťovna na individuální uchování nepřispívá). Tyto náklady se ale zatím naštěstí stále snižují. Využití autologní pupečníkové krve je možné a výhodné tehdy , kdy je indikována autologní transplantace krvetvorných buněk. (Přehlded indikací k autologní transplantaci - www.haima.cz) Dále je možné využít pupečníkovou krev v rámci rodiny pro alogenní příbuzenskou transplantaci (nejčastěji pro sourozence). Zde je vysoká pravděpodobnost shody v HLA systému. V každém případě ale pupečníková krev rozšiřuje možnosti léčby a bylo by jistě chybou rodičům tyto odběry neumožnit.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné