Primář českolipské nemocnice popírá spolupráci s StB

Nařčení ze spolupráce s bývalou státní bezpečností a omezování osobní svobody se bránil někdejší primář českolipské nemocnice Alois Tichý. Nakonec ale sám soudní řízení ukončil. Lékař měl údajně na pokyn StB nechat hospitalizovat kněze Václava Gaislera…

Česká Lípa / Ústí n. L. – Obžaloba bývalého primáře vinila z toho, že v polovině 80. let nařídil hospitalizaci známého kněze kvůli podezření na žloutenku.

Měl tím duchovnímu zabránit v účasti na slavnosti, jenž se konala u příležitosti svatořečení Zdislavy z Lemberka. Žloutenku nakonec lékaři neprokázali.

Alois Tichý se hájil tím, že hospitalizaci mohl nařídit pouze okresní hygienik. Požadoval také, aby soudu byla předložena zdravotní dokumentace, z níž by vyplynulo, že s páterem Gaislerem nepřišel do styku.

„Ta ale předložena nebyla,“ řekl ČTK lékařův obhájce Pavel Pilecký. Stíhání Tichého zastavila v roce 1999 prezidentská amnestie, lékař ale trval na pokračování soudního jednání, protože se cítí nevinen.

Řízení mělo pokračovat u ústeckého krajského soudu, ale tam lékař nepřišel, pouze napsal, že žádost o pokračování bere zpět. Z nedobrovolného umístění v nemocnici obvinil Tichého kněz, který ale již zemřel stejně jako řada dalších svědků.

Českolipský deník

Ohodnoťte tento článek!