Primáři karlovarské nemocnice hrozí odstoupením

Titulní obrázek

Primáři karlovarské nemocnice hrozí, že odstoupí ze svých funkcí, pokud Karlovarský kraj připustí, aby i v následujících letech měla Česká zdravotní, její zástupci nebo lidé spojení s touto společností vliv na zdravotnictví v regionu…

Prohlášení přečetl na čtvrtečním jednání karlovarského krajského zastupitelstva jeho opoziční člen Jiří Morávek (SNK ED).

„Během jejich činného působení v nemocnicích našeho kraje jsme totiž dospěli k nezvratnému přesvědčení, že je nedokážou vést, a selhali též jako hospodáři,“ četl Morávek z prohlášení a zdůraznil kritiku primářů, podle kterých management rozhoduje opakovaně bez jejich vědomí a v některých případech nakupuje nepotřebné přístroje kvůli provizím či předražený zdravotnický materiál.

„My jsme jasně řekli, že Česká zdravotní nebude nadále v Karlovarské krajské nemocnici, a. s., (KKN) pokračovat,“ ubezpečil všechny hejtman kraje Josef Pavel (ODS), který ale jedním dechem karlovarské primáře zkritizoval.

„Je zajímavé, že to, co se píše v dopise, se neděje v sokolovské nemocnici,“ uvedl mimo jiné. Výběrové řízení na post výkonného ředitele KKN, kam se přihlásili čtyři kandidáti, má proběhnout příští týden stejně jako na místa ekonomického a zdravotního ředitele, kde je termín k podávání přihlášek až do této soboty.

Olej do ohně přililo rozhodnutí představenstva KKN o záměru pronajmout na poslední chvíli před koncem mandátu České zdravotní k řízení nemocnic na konci roku karlovarské oddělení hemodialýzy soukromému subjektu.

Vše je narychlo

„Má to takové ty znaky, že je vše připraveno příliš narychlo,“ komentoval Petr Horký (ČSSD), předseda dozorčí rady KNN, jenž bude záměr příští čtvrtek posuzovat. „To je shoda náhod, že rozhodnutí přišlo v prosinci,“ odmítl výkonný ředitel KKN Miloš Dobiáš z České zdravotní. „To je pasé, nebude to,“ zhodnotil Pavel, ale zároveň připustil, že jinde jsou tato oddělení běžně pronajata. Hemodialýza totiž potřebuje investice za 15 miliónů korun, což by se mohlo vyřešit právě pronájmem.

Podle Pavla je třeba hledat nové vedení nemocnice. „Je třeba udělat pořádek. Nemohu obden řešit s jednotlivými primáři polopravdy nebo se nechávat dokonce zastrašovat,“ uzavřel. „Fungovat to bude, to vám garantuji,“ dodal.

Právo

Primáři karlovarské nemocnice hrozí odstoupením
Ohodnoťte tento článek!