Primáři Slezské nemocnice v Opavě: Žádná lékařská péče není zadarmo

Titulní obrázek

Žádná lékařská péče není zadarmo a pacienti si to začnou uvědomovat. Toto tvrzení, poukazující na současné změny ve zdravotnictví, můžete slyšet z úst nejednoho lékaře na Opavsku. Zmínila to například primářka kožního oddělení opavské nemocnice Eva Jašková…

Primář opavské ortopedie Vladimír Heinz: Na naše pohotovostní služby chodí asi o třetinu méně lidí.

„Za pozitivum reformních změn považuji, že si pacienti začnou uvědomovat, že zdravotní péče něco stojí a není zadarmo. I tyto symbolické poplatky jim to připomenou,“ míní Eva Jašková a dodává, že na kožní ambulanci chodí přece jen o něco méně lidí s banalitami, než je tomu u praktických lékařů.

„Nese to s sebou samozřejmě na opačné straně riziko, že kvůli třiceti korunám některé typy lidí podcení nutnost lékařského vyšetření, třeba nezodpovědní rodiče u svých dětí,“ pokračuje se slovy, že reforma chce ještě doladit. „Celkově si ale myslím, že převažují klady nad zápory. Ani tlak ze strany pacientů na minimalizaci terapie, jen na tu nezbytně nutnou, nebude možná na škodu,“ doplnila. Podle primáře opavské ortopedie Vladimíra Heinze jsou regulační poplatky v komplexu plánovaných reformních změn prvním malým důležitým krokem správným směrem. „Poplatky určitě nevyřeší disproporci mezi náklady a výdaji, ale je to vyslaná informace směrem k pacientovi, že žádná lékařská péče není zadarmo. Ovšem když se řeklo A, musí se říci i B. Totiž že musí následovat rozdělení na tzv. základní pojištění s garantovanou péčí pro všechny a možnost připojištění pro ty, kteří žádají péči nadstandard stanovený zákonem,“ vysvětluje Vladimír Heinz, podle jehož zkušeností by nebylo zájemců o nadstandard málo. Na otázku, zda teď chodí méně lidí s banalitami, odpověděl: „Ano, zejména na naše pohotovostní služby chodí asi o třetinu méně lidí.“

O tom, že by snad dětští pacienti přicházeli s banalitami, nelze podle primářky dětského oddělení Slezské nemocnice v Opavě Dagmar Prejdové hovořit. „Dětský organismus zejména v kategorii dětí do tří let je lehce zranitelný a i zanedbatelné projevy nemoci u dospělého mohou mít velmi zásadní význam pro poznání život ohrožujícího stavu u dítěte,“ vysvětluje primářka. „Domnívám se, že poplatky, zvláště za lékařskou službu první pomoci, odradí od příchodu všechny, kteří jí využívali jako možnost vyhnout se ordinační době svého lékaře z různých důvodů. A nebyla to akutní nutnost ošetření. Takoví lidé pravděpodobně chodí méně,“ dodala Dagmar Prejdová.

K reformním změnám se vyjádřil také primář ušního, nosního, krčního oddělení (ORL) Richard Lenert. „Nedošlo ke statisticky významnému snížení počtu návštěv na ORL ambulanci. Tím pádem došlo kvůli zvýšení administrativy spojené s výběrem poplatků k prodloužení čekacích dob v ordinacích, což nepovažuji za pozitivní,“ vysvětluje Richard Lenert. „Kdyby byly zavedeny automaty, byla by situace jiná. Pravděpodobně by byl ambulantní provoz zrychlen, ale to nevíme, jelikož tato situace zatím nenastala,“ dodal.

Martina Rybková, Veronika Zahradníková, Regionální deník

Primáři Slezské nemocnice v Opavě: Žádná lékařská péče není zadarmo
Ohodnoťte tento článek!