Přejít na obsah

Primáři: směnný provoz na interně je nebezpečný hazard a poškozuje pacienta

zpět
21.5.2010
lékař, únava, přesčasy
zvětšitlékař, únava, přesčasyZdroj: www.rechtsanwalt-louis.de

lékař, únava, přesčasy | Zdroj: www.rechtsanwalt-louis.de

 

Primáři a vedoucí lékaři karlovarské nemocnice se znepokojením sledují vývoj při zajištění lékařské péče na interním oddělení, na němž je od 14. května nařízen směnný provoz.

„Bez ohledu na právní aspekty, bez ohledu na odborové požadavky Lékařského odborového klubu si vás dovolujeme upozornit a informovat o stanovisku České lékařské komory. Ta už v roce 2006 označila směnný provoz na lůžkových částech nemocnice za postup non lege artis,“ píší primáři ve výzvě Cave (latinsky pozor, pozn. red.) adresované generálnímu řediteli Karlovarské krajské nemocnice Zdeňku Horákovi a řediteli pro lékařskou péči Iljovi Horníkovi.

Směnný provoz považují primáři za vědomé poškozování pacienta s ohledem na objem a kvalitu poskytované péče. „Naším společným zájmem je poskytovat pacientům lékařskou péči co nejširší a nejkvalitnější. Naším společným zájmem je chránit pacienta i zdravotnický personál před poškozením. Směnný provoz je nebezpečný hazard a na jakémkoliv interním oddělení je non lege artis postup. Proto vás se vší naléhavostí vyzýváme k jeho zrušení,“ uvádí se ve výzvě.

Generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice Zdeněk Horák včera uvedl, že o vzniklé situaci s lékaři intenzivně jedná. „O zabezpečení chodu oddělení jsem dnes hovořil s primářem interny a s Lékařským odborovým klubem se sejdu zítra,“ vysvětlil včera. Dodal, že ani jemu se situace nelíbí, ale bohužel neměl jinou možnost, než na intrením oddělení směnný provoz zavést.

„Není to optimální, ale bylo to jediné možné řešení,“ zdůraznil. Také předseda Lékařského odborového klubu karlovarské nemocnice Peter Igaz doufá, že se s vedením nemocnice domluví a příkaz o zavedení směnného provozu bude odvolán. Lékaři na interním oddělení se podle Igaze snažili odmítáním přesčasové práce upozornit na letité porušování zákoníku práce, které je běžné v celé republice.

„Od roku 2006 platí zákoník práce, který přesně udává množství přesčasových hodin, které může zaměstnanec na pracovišti strávit, a ten je 150 hodin za rok, které může zaměstnavatel nařídit. Na dalších, celkem ale ne více než 416 hodin ročně, se může zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnout a jakákoliv další přesčasová práce je protizákonná,“ vysvětlil Igaz meritum sporu. Proto se lékaři rozhodli trvat na svém zákonném právu nesloužit tak obrovské množství přesčasových hodin.


Autoři

Regionální deník

Související články

20.5. Vedení nemocnice strká hlavu do písku Vedení nemocnice strká hlavu do písku
21 příspěvků
19.5. Máme toho plné zuby, říkají karlovarští internisté Máme toho plné zuby, říkají karlovarští internisté
12 příspěvků
7.5. Dohoda není, lékaři odmítají přesčasy Dohoda není, lékaři odmítají přesčasy
88 příspěvků

Komentovat článek: Primáři: směnný provoz na interně je nebezpečný…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Primáři: směnný provoz na interně je nebezpečný…

Komentáře

dalších 39 komentářů
Remix ad DARA  | 22. 05. 2010 09:11

Je to vítězství? Za prvé vás je málo a bude ještě méně. Za druhé 4 tisíce je pořád ohlodaná kost, byť je na ní trochu více masa. Nevidím vítězství, vidím spíše prohru. Ale je to lepší, než to bývalo. Lékaři dokázali, že mají silnou vyjednávací pozici. To je asi to hlavní poučení z KV.

dr V sobotní MFDnes  | 22. 05. 2010 08:40

se pani redaktorka Ribauerová zcela otevřeně vysmívá akci výpověď na konci roku.

DARA Konec  | 22. 05. 2010 08:32

Ano ,rozděluje se otiž plat zástůpce primáře a vedoucí lékařky JIPU dohromady asi 80 tisíc. Dojde k navýšení platů o 4 tisíce v základu. To stojí za týden směnného provozu,ne?Kdyby se takto důrazně a jednoznačně chovali všichni nemocniční lékaři, tak by měli platy dvojnásobné.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné