Primářka: Stát penalizuje rodiny pečující o lidi s Alzheimerem

Rodiny pečující o pacienta s Alzheimerovou chorobou jsou na tom podle předsedkyně České alzheimerovské společnosti Ivy Holmerové hůře než ty, které ho dají do ústavu…

PRAHA –

Člověk, který se vzdá zaměstnání a stará se o nemocného 24 hodin denně, dostane od státu 3700 korun měsíčně. Když ho dá do ústavu, může dál pracovat a stát za pacienta zaplatí ústavu 1000 korun denně.

„Stát penalizuje rodiny pečující o tyto nemocné. Naopak podporováni jsou ti, kteří se nechtějí nebo neumějí o své blízké postarat,“ řekla dnes ČTK Holmerová, která je primářkou Gerontocentra v Praze 8.

Alzheimerovou chorobou či jinou formou demence trpí podle ní v Česku 100.000 lidí, stejný počet rodinných příslušníků o ně pečuje.

„Nikdo však nepečuje o pečující a oni nemají dostatek sil, aby prosadili svá práva,“ řekla primářka. Podle ní Česko ztrácí ve srovnání s vyspělým světem v postoji společnosti vůči nemocným a v organizaci služeb.

Na problematiku pečujících by měl upozornit Mezinárodní den Alzheimerovy choroby, který připadá na 21. září. Rodiny a další pečující by měli napsat svým zástupcům v městech, krajích i parlamentu, významným osobnostem a lidem, kterým věří, a upozornit je na své zkušenosti.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!