Přejít na obsah

Primátor: Brno potřebuje vizi pro své zdravotnictví

zpět
11.9.2007

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) chce vytvořit tým odborníků, který by udělal analýzu současného stavu zdravotnictví ve městě a nastínil jeho vizi pro nejméně dalších deset let. Projekt je podle primátora důležitý v tom, aby město vědělo, kterým směrem má v budoucnu upřít své síly...

Onderka to řekl novinářům. Kdyby tým měl zasednout k jednání zatím netuší. Primátor nyní oslovuje jednotlivé odborníky pro projekt.

Členem týmu by měl být někdejší ministr zdravotnictví Bohumil Fišer, děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a zástupce ředitele Masarykova onkologického ústavu v Brně Jan Žaloudík nebo ředitel nemocnice Milosrdných bratří Daniel Rychnovský.

„Úkolem skupiny nebude se zabývat záležitostí Úrazové nemocnice. Problémů se zdravotnictvím máme více. Například zrušení stomatologické pohotovosti ve Fakultní nemocnici u svaté Anny, které by mělo platit od ledna 2008,“ vysvětlil Onderka.

Osud Úrazové nemocnice, kterou chce ministerstvo zdravotnictví zrušit, vyvolal na politické scéně rozpory. Návrh ministra Tomáše Julínka (ODS) se nezamlouvá ČSSD, a to od stínového ministra Davida Ratha až po brněnské vedení strany.

Analýza zdravotnictví by měla vytvořit podle Onderky úplný obraz o tom, v jakém stavu nyní je a vize pak určí, které věci je nutné napravit. Dokument poskytne například data o tom, zda je ve městě dostatek lůžek, nebo kde zdravotní péče pokulhává.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Primátor: Brno potřebuje vizi pro své…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Primátor: Brno potřebuje vizi pro své…

Komentáře

1 komentář
Milan Šilhan Nejen Brno potřebuje vizi.  | 11. 09. 2007 18:48

Je jen dobře, že brněnský primátor Roman Onderka má dost energie, aby se věnoval poměrům ve zdravotnictví "největšího okresního města v ČR". Snad se od něho nakazí i další primátoři a neméně i hejtmani, na kterých osudy českého zdravotnictví s reformou či bez jí velmi záleží. Je škoda, že se článek nezabývá tím, že ve velkých aglomeracích s "trojkovým" a univerzitním zdravotnictvím z povahy věci (pyramidového uspořádání ) nejde odělit zdravotnictví komunitární ("metropolitní") od zdravotnictví regionálního a v případě Brna ( a jiných velkých magistrátních měst ) i nadregionálního. Brněnské zdravotnické instituce byly založeny v předminulém a minulém století jako "zemské" a "republikové". Právě proto z nich nejde ono brněnské-komunitární nijak vyloupnout. Doufám, že brněnský primátor na tuto věc upozorní kraj i vládu a že se i tržně orientovaní činitelé dají přesvědčit o tom, že české zdravotnictví je třeba revitalizovat nejen finančně. V ČR není mnoho odborníků na "organizaci zdravotnictví, plánování a strategii". Nejde jen o teoretiky, ale o osvěčivší se úspěšné manažery. Právě proto, že primátor Onderka bude muset analyzovat také široce kolem-brněnské, krajské a nadregionální působení brněnských nemocnic, bude muset mít "profesionální tým", pokud možno nepolitický, o to ale zkušenější a odbornější. Nevím sice, koho si vybere, ale bez : Dr Jana Buriana, bez Dr Stanislava Vachka a bez prof.Dr Jana Holčíka, dá těžko dohromady přehled o současném stavu brněnského zdravotnictví o možnostech jeho rozvoje, o vizi a cestách k její realizaci. LBNL : i když je již nyní k dispozici spousta použitelných dat, vypracovat primátorův plán bude stát slušné peníze. Jinak to ale nepůjde ( na pravdivém obraze se nedá šetřit ).

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné