Primátorka Liberce navzdory obvinění zatím ve funkci zůstane

jednání

Radniční koalice se postavila za libereckou primátorku Martinu Rosenbergovou (ČSSD) obviněnou z porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. V prohlášení o tom informoval její ekonomický náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům).

Opozice ale zvažuje, zda nenavrhne její odvolání na jednání zastupitelstva.

Primátorka jako zástupce města na valné hromadě liberecké nemocnice loni v září hlasovala pro vyplácení 30tisícových odměn uvolněným členům zastupitelstva v dozorčí radě nemocnice. Podle policie je to nezákonné. Podle Šolce sice koalice považuje obvinění primátorky za vážné, přesto si ale nemyslí, že by měla z funkce odstoupit.

„Primátorka nebyla předkladatelem ani původcem dotyčného materiálu o výši odměn členům dozorčí rady Krajské nemocnice Liberce,“ píše se v prohlášení podepsaném zástupci Unie pro sport a zdraví, Liberec občanům a bývalých členů Věcí veřejných. Podle nich navíc valná hromada rozhodovala jen o výši odměn, a nikoliv o vyplácení peněz konkrétním osobám. Chtějí také ctít presumpci neviny.

Opoziční Změna pro Liberec zvažuje, zda na nejbližším jednání zastupitelstva nepodá návrh na primátorčino odvolání. „Ještě se o tom musíme poradit,“ řekl ČTK lídr uskupení Jan Korytář. „Obvinění vůči primátorce sice nepovažujeme za nějaké její zásadní provinění, ale nemyslíme si, že Martina Rosenbergová je člověk na svém místě,“ dodal.

Podobně se vyjádřil i jeho spolustraník a někdejší ekonomický náměstek města Jaromír Baxa. „Větší provinění vidím na straně těch, kteří peníze přijímali. V jejím případě se nejednalo o nějaký čin, z něhož by měla osobní prospěch,“ řekl ČTK.

Policisté kromě liberecké primátorky obvinili z nedbalostního trestního činu také krajského radního pro ekonomiku Zdeňka Bursu (ČSSD) a generálního ředitele Krajské nemocnice v Liberci Jiřího Veselku.

Vyplácení odměn 30.000 korun měsíčně uvolněným zastupitelům v krajských společnostech napadli loni na podzim opoziční Starostové pro Liberecký kraj. Odměny pobírali Bursa a také jeho kolegové Martin Sepp a Pavel Petráček (všichni ČSSD). Případem se tehdy začala zabývat policie, zástupce města, kraje a nemocnice obvinila před několika dny.

Primátorka Liberce navzdory obvinění zatím ve funkci zůstane
Ohodnoťte tento článek!