Primátorský den v Liberci pomůže novorozencům

K nákupu nového přístroje, který v liberecké nemocnici pomůže novorozencům se zdravotními potížemi, poslouží výtěžek ze třetího Primátorského dne solidarity v Liberci. „Lůžko speciální péče Baby Therm předáme na jednotku intenzivní péče, jde o moderní inkubátor…

LIBEREC – “ řekl na čtvrteční tiskové konferenci primátor Jiří Kittner.

Podle něj přístroj umí mnoho užitečných věcí. Není klasickým inkubátorem ve tvaru bedny a lékaři se mohou lehce dostat přímo k dítěti. Pokud Primátorský den vynese ještě víc peněz, obdrží je dětské oddělení na nákup dalšího nutného vybavení. Chybí mu na něj zhruba deset milionů korun.

„Mimořádnou péči na jednotce intenzivní péče poskytneme ročně asi 130 dětem. Kromě klasických inkubátorů využíváme jeden osm nebo devět let starý typ lůžka speciální péče, s novým se však nedá srovnávat,“ řekl primář dětského oddělení Martin Zítek.

Primátor pořádá svůj dobročinný den společně s agenturou Prestige-M a výtěžek z něj zašle do liberecké nemocnice nadační fond Kapka naděje. Jeho prezidentka Vendula Svobodová konstatovala, že téměř 600.000 korun z libereckého primátorského dne by ve srovnání s jinými charitativními akcemi bylo velmi mnoho. Například ve Zlíně nebo v Brně získala Kapka naděje kolem 200.000 korun. „S příspěvky na charitu je to bohužel čím dál tím slabší,“ upozornila Svobodová. Kapka naděje se soustřeďuje na pomoc dětem v ohrožení života a ve vážném zdravotním stavu.

V Liberci věnují většinu peněz na přístroj pro novorozence firmy z Liberce a okolí. Zbytek přidají obyvatelé města přímo do pokladniček na Primátorském dnu. Uskuteční se v sobotu 25. září na náměstí před radnicí. Předloňský Primátorský den vynesl povodněmi zničené základní škole v Hoříně na Mělnicku více než 670.000 korun. Loni získala 485.000 korun základní umělecká škola v Českých Budějovicích, zasažená rovněž záplavami ze srpna 2002.

Primátorský den bude blokem sportovních a kulturních vystoupení. Zúčastní se ho známí liberečtí sportovci a populární čeští zpěváci. S nimi si zakoncertují liberecké dětské sbory. Vstup na Primátorský den je zdarma. Náklady program pokryjí sponzoři.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!