Přímo řízené nemocnice hospodaří vyrovnaně, v krajích problémy

Titulní obrázek

Nemocnice řízené ministerstvem zdravotnictví hospodaří podle mluvčího Tomáše Cikrta vyrovnaně a u těch, které se potýkaly s dluhy, je patrný soustavný pokles závazků po lhůtě splatnosti. Ze 14 krajů mají větší problémy Karlovarský a Pardubický…

Cikrt to řekl ČTK v reakci na informace, že zdravotnické statistiky ukazují růst dluhů nemocnic. Údajně loni stouply jejich závazky po lhůtě splatnosti o 274 milionů a překročily čtyři miliardy korun.

„Naše data říkají něco jiného. Hospodaření přímo řízených organizací si velmi hlídáme. Někde se s tím potýkají lépe, jinde hůře, ale celkově se daří napravovat chyby minulosti,“ prohlásil Cikrt.

Jako příklad uvedl pražskou Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, které klesly závazky po lhůtě splatnosti ze 198 milionů korun na konci loňského roku na 132 milionů v letošním pololetí. Ve stejném období klesly závazky Fakultní nemocnice Olomouc ze 151 milionů na 56 milionů korun.

Nemocnice si stěžují, že jim zdravotní pojišťovny málo platí, tím prý jejich dluh stoupá. Podle právníka Asociace českých a moravských nemocnic Stanislava Fialy za to může úhradová vyhláška ministra Tomáše Julínka.

Nemocnice dostanou o čtyři procenta více než loni, inflace ale má být 6,5 procenta. „Vyhlášky nezadlužují zdravotnictví, umožňují zdravotním pojišťovnám dohodnout se i jinak,“ reagoval na to Cikrt.

Podle zjištění ČTK skončilo loni se ztrátou 206 milionů korun hospodaření pěti nemocnic Pardubického kraje, zatímco rok předtím byla ztráta 84 milionů. Největší propad měla Krajská nemocnice Pardubice, celkem 99 milionů. Celková zadluženost se z 376 milionů korun z konce roku 2006 zvětšila na 578 milionů k 31. prosinci 2007.

Loni stoupla i zadluženost karlovarské krajské nemocnice. Na konci roku byla po odečtení pohledávek 80 milionů korun. Celková ztráta byla 122 milionů. Letos se situace vyvíjí podle ekonomického ředitele Jiřího Fojtíka lépe. „Ztráta v polovině roku byla jen 11 milionů korun,“ řekl ČTK.

Ztráty zaznamenaly ve středních Čechách nemocnice v Benešově a Kolíně, a to 18,8 a 24 milionů korun, mladoboleslavská nemocnice pak 850.000. Zisk měly nemocnice v Kladně a Příbrami, 19,7 a 2,2 milionu, řekl ČTK mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka. Benešovská nemocnice se dostala do problémů kvůli Centru rekondičních, rehabilitačních a sociálních služeb v Choceradech, které má nedostatek klientů.

Ztrátu za loňský rok 29,2 milionu měly nemocnice na Vysočině. Přispěla k tomu investice 30 milionů do rekonstrukce laboratoří v Nemocnici Třebíč.

Dluhy sedmi nemocnic spravovaných Jihomoravským krajem narostly z 19 milionů v roce 2006 na loňských 44 milionů, řekl ČTK mluvčí jihomoravského krajského úřadu Jiří Klement. Břeclavská nemocnice skončila předloni v minusu osmi miliony, loni 25 miliony. Stoupla zadluženost hodonínské nemocnice – z téměř devíti na 16 milionů. Ve ztrátě byly nemocnice v Ivančicích, Kyjově a Tišnově. Plusové hospodaření měly nemocnice Vyškov a Znojmo.

Výrazný pokles dluhů zaznamenal Zlínský kraj. Nemocnice převzal v roce 2003 s dluhem ve stovkách milionů. Dluhy klesly, největší má kroměřížská nemocnice zhruba 11 milionů. „Předpokládáme, že příští rok budou všechny nemocnice v režimu v plusu,“ řekl ČTK radní Bronislav Fuksa.

Zisk 613.000 korun vykázal za loňský rok Krajský zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, o rok dříve 527.000 korun. Problémy má nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, loni skončila se ztrátou 15,3 milionu korun. Podle vedení nemocnice je to nekompletní strukturou služeb, naopak nemocnice v Trutnově hospodařila vloni se ziskem 8,5 milionu korun.

Krajská nemocnice v Liberci uzavřela loňské hospodaření se ziskem 23 milionů korun. Rok předtím měla ztrátu 36 milionů korun a ještě v prvním čtvrtletí loňska byla ve ztrátě 15 milionů korun a její celkový dluh dosahoval 200 milionů. Nyní je téměř bez dluhů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!