Případ lékařky podezřelé, že nepomohla bezdomovci, soud odročil

Titulní obrázek

Výslechem znalců dnes u olomouckého okresního soudu pokračoval případ s lékařkou olomoucké fakultní nemocnice Hanou Vranovou, která podle obžaloby neposkytla loni v lednu pomoc čtyřiapadesátiletému bezdomovci. Muž s rozsáhlým zánětem plic poté za branami nemocnice zemřel. Z areálu jej předtím vyvezla na invalidním vozíku ochranka. Znalci se však nedokázali shodnout, zda mladá lékařka, která pracovala na urgentním příjmu bez atestace, mohla stav pacienta rozpoznat a zda pro to udělala maximum…

Případem se bude soud znovu zabývat na začátku prosince.

Podle soudního lékaře Igora Fargaše se důkladným základním vyšetřením včetně poslechu mohlo na zdravotní stav těžce nemocného muže přijít. „Měl prakticky nedýchatelné plíce. Toto základní vyšetření je lékař schopen provést i bez atestace, dokonce se to už učí ve třetím ročníku,“ řekl soudní znalec. Poukázal přitom na chybnou organizaci práce na urgentním příjmu olomoucké fakultní nemocnice, kdy zdravotní stav přivezeného pacienta posuzoval jeden lékař. „Lékařka s praxí jeden rok nemohla být dost erudovaná k tomu, aby jako jediná rozhodovala o osudu pacienta,“ uvedl znalec. Podle něj pacient rozhodně zdravý nebyl a lékařka jej po komplexním vyšetření měla odeslat do další ordinace.

Obžalovaná lékařka se však brání tím, že základní vyšetření pacienta provedla. „Dušnost u něj nezaznamenala ani záchranka, která ho ke mně přivezla. Pokud by toto u něj rozpoznali, nevezli by ho ke mně, ale na internu,“ oponovala dnes Vranová. Už dříve se hájila tím, že muž si na nic nestěžoval, změřila mu tlak i teplotu, ale údaje byly normální.

Podle žalobkyně však v případu vystupují čtyři svědci, kteří volali záchranku a popisovali, v jak špatném stavu se muž před svou smrtí nacházel.

Podle obžaloby lékařka Lubomíru Spurnému opakovaně neposkytla potřebnou pomoc. Na urgentní příjem jej přitom během jediného rána dvakrát za sebou přivezla záchranná služba. Kriminalisté už dříve uvedli, že muž se nacházel ve stavu, kdy hospitalizace byla nejen nutná, ale nezbytná. Ani při jedné z prohlídek ale lékařka nezjistila žádný akutní nález. Odborníci při pitvě mrtvého muže zjistili, že měl rozsáhlý zánět plic, doprovázený zánětem hrtanu a průdušnice. Podle znalců však nelze prokázat souvislost s postupem lékařky a smrtí pacienta. Muž by zřejmě zemřel i v případě, že by mu byla poskytnuta okamžitá odborná pomoc.

Postup mladé ošetřující lékařky bez atestace si tehdy nechali prověřit komisí znalců také zástupci nemocnice. Tehdejší ředitel nemocnice Jaroslav Vomáčka se za lékařku postavil s tím, že nepochybila.

Případ otevřel v Olomouci diskusi o péči o bezdomovce. Zhruba rok po smrti Spurného začala v prostorách olomoucké charity fungovat ordinace pro bezdomovce. Jde o druhé takové zařízení v zemi, další je v Praze. Brzy bude taková ordinace otevřena v Brně. Má usnadnit především zdravotní péči pro lidi žijící na ulici a předejít i dalšímu výskytu infekčních onemocnění.

Soudce Petr Bednář dnes případ odročil na 2. prosince. Důvodem je výslech další znalkyně.

ČTK

Případ lékařky podezřelé, že nepomohla bezdomovci, soud odročil
Ohodnoťte tento článek!