Přejít na obsah

Připojujte se i nadále, vyzývá lékárny grémium

zpět
18.8.2009

Spory kolem centrálního úložiště dat vyvolaly mezi lékárníky vášnivé debaty. Na své otázky ale jednoznačnou odpověď nedostanou, i rady od odborných společností se zásadně liší. Zatímco stavovská organizace vyzývá, aby se k centrálnímu úložišti nikdo další nepřipojoval, Grémium majitelů lékáren podporuje pravý opak. Navíc přesvědčuje lékárny, že žádný zákon rozhodně neporušily...

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) sice rozhodl, že Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) sbírá data o pacientech nezákonně, ústav ale využil možnosti odvolat se, definitivní verdikt tedy zatím není znám. Lékárníci ale nemají příliš jasno, jak v tomto období postupovat. Česká lékárnická komora (ČLnK) vyzývá, aby se lékárny dále nepřipojovaly a léky s pseudoefedrinem vydávaly jen na recept. Naopak Grémium majitelů lékáren (GML) vydává zcela opačná doporučení.

Zákon neporušujete

Podle GML připojením lékárny žádný zákon neporušují a ty, které dosud připojeny nejsou, by tak měly učinit co nejdříve. „Tento text jsme odeslali do všech lékáren i s vyjádřením právního zástupce Grémia majitelů lékáren,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz předseda představenstva GML Marek Hampel s tím, že funkce centrálního úložiště by měla být jednoznačně zachována. Pokud by totiž došlo k jeho zrušení, budou vznikat lokální úložiště, což povede ke směrování pacientů do předem vybraných lékáren a k dalšímu posílení neprůhlednosti lékové politiky v republice. „Do vyřešení celého kontrolního mechanismu, není provozovatel lékárny, který je připojen k centrálnímu úložišti SÚKL a centrální evidenci výdeje léčiv a zasílá data , vystaven žádné sankci a nevystavuje se ani riziku neúspěchu při případné soudní žalobě z řad pacientů či ve správním řízení v této věci,“ shrnuje GML.

Řiďte se radami SÚKL

K textu, které grémium rozeslalo lékárnám je přiložen i právní rozbor Jana Pavlíka, právního poradce GML. Podle něj lékárny skutečně žádným způsobem neporušují připojením k úložišti zákon. „Jestliže se pokynem SÚKL však lékárna nebude řídit, riskuje, že SÚKL jako oprávněná kontrolní autorita posoudí její postup jako rozporný se zákonem,“ dodává Pavlík.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Připojujte se i nadále, vyzývá lékárny grémium

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Připojujte se i nadále, vyzývá lékárny grémium

Komentáře

dalších 8 komentářů
Oskar Re:Re:Hlavně rychle a za každou cenu  | 19. 08. 2009 12:51

Myslím že toto vyjádření je přesné. Zákulisí s řetězci typu Dr. Max asi bude. Jenže lékárníci se zřejmě bojí, jsou vystrašení os SÚKLu. A hloupé dopisy grémia tomu rovněž nepřidají. Ještě že ta lékárenská komora reaguje správně a je mi trošku záhadou proč jí lékárníci podrážejí.

challenger Re:Hlavně rychle a za každou cenu  | 18. 08. 2009 19:23

to je jednoduché. GML = lékárenské řetězce typu dr. Max apod.. Ty samozřejmě ze zneužívání dat o obchodní politice malých lékáren by nejvíce profitovaly. Z tohoto důvodu se snaží legalizovat páchání trestné činnosti na straně SUKL. Osobně bych - být lékárníky - podal trestní oznámení. Dokud tenhle ksindl nedostane pořádně po svých nenechavých prackách, bude se dál bratříčkovat s úředníky SÚKL a vyhrožovat všem. To se hoši ale velmi spletli.

Tom Re:Hlavně rychle a za každou cenu  | 18. 08. 2009 18:26

... protože byli v Grémiu uplacení z těch miliónů. Když Beneš neuspěl u sdružení pacientů, bay jej hájili, tak to domluvil s těmi lékarníky, co za peníze zradí i vlastní rodinu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné