Přípravu soudního sporu pacienti s roztroušenou sklerózou stopli

Přípravu prvního soudního sporu, ve kterém se pacienti chtěli domoci léčby, dnes advokátní kancelář na pokyn pacientů zastavila. ČTK to sdělila předsedkyně Sdružení mladých sklerotiků Marie Chvátalová.

Sdružení před více než měsícem zveřejnilo, že teplické RS centrum, které spadá pod Krajskou zdravotní, nechce dát léky 34 novým pacientům s roztroušenou sklerózou. Z nich devět se rozhodlo pro soudní spor. Krajská zdravotní na to oznámila, že léčbu uhradí.

„Mohu potvrdit, že žaloby ani návrh na předběžné opatření, kterým by soud nařídil Krajské zdravotní poskytnout bezplatně první dávku injekčního léku, nebudou podány. Všech devět pacientů již má adekvátní léčbu,“ potvrdil ČTK právní zástupce pacientů Štěpán Holub z advokátní kanceláře Holubová-advokáti.

Chvátalová doplnila, že po zveřejnění plánu žaloby obvolali zdravotníci teplického RS centra na pokyn Krajské zdravotní pacienty a dali jim termín, kdy si mají přijít pro první dávku injekčního léku. Osm z devíti čekajících, kteří byli ochotni se soudit, zahájilo biologickou léčbu nejpozději začátkem února. Poslední pacientka, která převzala lék až dnes, nemohla s léčbou začít dřív – brala antibiotika, pak v její rodině bylo infekční onemocnění a do RS centra nemohla přijít.

Roztroušenou sklerózou trpí v ČR asi 18.000 lidí, z nich zhruba třetina dostává moderní injekční léky, které při podání v počátcích nemoci oddálí invalidizaci. Bez léčby končí pacienti na vozíku. Prodlení v řádu měsíců podle vedoucí lékařky pražského RS centra profesorky Evy Havrdové zvyšuje riziko nevratného poškození mozku a míchy.

Podle ní doplácejí na odklad léčby nejen pacienti, ale i stát. Injekční léčba jednoho pacienta stojí měsíčně 18.000 korun, je to třetina částky, kterou musí státní pokladna později vydat na jednoho těžce postiženého.

Na problémy s nasazením biologické léčby i u pacientů s jinými chorobami reagoval Nadační fond Stránský. Vyzval všechny pacienty a jejich organizace, aby se bránili jako pacienti s roztroušenou sklerózou. „Záměrem je rozšířit množství žalob s cílem změnit systém tak, aby bylo předem jasné, na co přesně mají všichni pacienti nárok,“ řekl neurolog Martin Jan Stránský, který za touto iniciativou stojí.

Pacienti, kteří biologickou léčbu potřebují, ale nedostali ji, protože ji zdravotní pojišťovna nechce uhradit, mohou Stránského kontaktovat na pospisilova@mjs.narodni.cz. Buď se pak připojí ke společné žalobě, nebo mohou sami žalovat nemocnici, která jim léčbu odmítla. Stránský věří, že uspějí – připomněl nedávný verdikt Ústavního soudu, který dal za pravdu lékařce, jež psala pacientům potřebné léky bez ohledu na limit od pojišťoven.

Ohodnoťte tento článek!