Přejít na obsah

Příští rok se za nadstandard může vybrat zhruba 200 milionů korun

zpět
15.9.2011
peníze
zvětšitpenízeZdroj: www.3.whig.com

peníze | Zdroj: www.3.whig.com

 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) odhaduje, že příští rok se od pacientů vybere za nadstandard zhruba 200 milionů korun. Připláceli by si na lehčí sádru, lepší čočky a klouby a zřejmě i na část operací robotem. Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard, z nich 40 miliard platí pacienti. Spoluúčast je 17,2 procenta, do tří let má narůst o pět procent, tedy asi o 13 miliard.

„Nadstandard bude v nejbližším roce spíše symbolický. Chtěli bychom, aby se vrátil pocit, že ne všechno je zadarmo, že za některé luxusnější věci se musí platit,“ řekl ministr ČTK po jednání se zástupci Purkyňovy lékařské společnosti o nadstandardech. Nadstandardy umožnila novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, nyní běží práce na jejich vymezení.

Podle Hegera by se standard mohl pro různé zdravotní stavy lišit, například jiný kloub by byl standardem pro neaktivního seniora, který už má špatnou kvalitu kostí, a jiný pro mladého člověka, který si při sportu zlomil nohu a potřebuje náhradu, která víc vydrží. „V takové situaci by pro něj lepší náhrada měla být standardem,“ zdůraznil ministr.

Do nadstandardu chce dát většinu robotických operací. Jsou velmi drahé a tři čtvrtiny by se podle ministra mohly dělat levněji standardním způsobem. Pacienti to prý nepoznají a výsledek bude stejný. Ročně dají pojišťovny za robotické operace 300 milionů korun. Roboty by operovaly dál v urologii, naproti tomu gynekologické operace a běžné břišní operace, jako slepé střevo nebo žlučník, by se dělaly bez robotů laparoskopicky.

Ministr očekává, že nemocnice se omezení robotických operací budou bránit. Nakoupily za velké peníze roboty, a když jim pojišťovny přestanou robotické operace platit, zasáhne to jejich hospodaření. Kdo bude chtít operaci na robotu, připlatí si. Pojišťovna by zaplatila nemocnici jen částku, kterou dává za běžnou operaci, rozdíl by uhradil pacient.

Lékařská veřejnost diskutuje také o dalším způsobu nadstandardu, totiž že by si pacient připlatil za vybraného operatéra. Heger to nepodporuje. Podle něj má být lékař, který umí speciální operační metodu, dostupný pro všechny pacienty. Když si ho ale někdo zaplatí na operaci, kterou každý umí, blokuje ho pro pacienta, který by ho mohl potřebovat. „Lékař vyčerpá počet operací za banality, pak nebude k mání, když ho někdo bude potřebovat,“ vysvětlil svůj nesouhlas ministr.

http://konference.e15.cz.


Komentovat článek: Příští rok se za nadstandard může vybrat zhruba…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Příští rok se za nadstandard může vybrat zhruba…

Komentáře

další 2 komentáře
josef v budoucnosti  | 16. 09. 2011 12:20

takže, budeme šetřit podle "fotografa" v nočních hodinách na službě jeden lékař "univerzál" -( všeho schopem) pro všechna odd. Odborník je drahý , tak bude sedět za korunu doma pod telefonem. A kdo chce aby byl řádně ošetřen s minimálním rizikem ten si všechno zaplatí.Nádherné - to už tady bylo za komančů . Takže novodobý komančové pouze opisují. Ústava zůstane neporušena - však občane máš zachované právo na zdravotní péči jakou? toď otázka . Ale máme s nadstandardem konečně pokoj. Odpovědnost ? co to je?

98 V budoucnosti  | 15. 09. 2011 09:54

bude nadstandard úplně všechno.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné